2. Verfahren
Verfahren
Titel: CTS-ydelser til Aalborg Universitet
Beschreibung: AAU har en samlet CTS-platform, der dækker universitetets tre campusser i Aalborg, Esbjerg og København. Systemet består udelukkende af Schneider Electric EcoStruxure Building Operation (EBO) som hovedstation. CTS-platformen er etableret i AAU’s eget virtuelle servermiljø. Platformen består af i alt ca. 200 automationsservere (AS), 1029 Xenta-centraler og ca. 20 Sigma-centraler, som dækker en samlet bygningsmasse på ca. 235.000 m² fordelt på ca. 63 bygninger. Campus Aalborg og Campus Esbjerg anvender en fælles enterprise-server, mens Campus København har sin egen – men alle hovedstationer kan tilgås på tværs af campusser via ét samlet login og brugeradministration gennem AAU’s Identity Management-system. CTS-anlæggene styrer og overvåger universitetets ventilations-, varme-, køle- og belysningsanlæg, samt brandalarmer, beredskabsfunktioner og øvrige kritiske tekniske systemer. Det omfatter bl.a. forsyninger til datacentre, dyrestalde, forskningsudstyr og installationer med særlige drifts- og sikkerhedskrav. Systemet fungerer samtidig som et centralt værktøj til energiovervågning, fejlforebyggelse og optimering af drift, og understøtter dermed AAU’s målsætning om en bæredygtig, effektiv og standardiseret bygningsdrift på tværs af alle campusser. AAU ønsker med dette udbud at indgå en aftale med en primær og sekundær aktør til udførelse af følgende ydelser: A. CTS-arbejder bestående af service, vedligehold og opdatering af alle AAU’s CTS-installationer af mærket Schneider inkl. både software og hardware. Software opgradering og opdatering skal ske til den til enhver tid nyeste EcoStruxure Building Operation version og min. en gang årligt. B. CTS-entrepriseopgaver fx i forbindelse med nybyg, ombygning og renoveringsprojekter samt andre tekniske projekter. C. Support på AAU’s CTS-platform i form af døgnbemandet teknisk remote support med mulighed for fysisk support ved tilkald (hasteopgaver). Supporten skal dække alle AAU’s lokationer og CTS-anlæg inkl. både platform, software og hardware. Ydelser i henhold til Aftalen udføres som udgangspunkt ved den primære leverandør, dog kan udførelse af ydelser ved den sekundære leverandør blive relevant i følgende situationer: • Hvis den primære leverandør ikke kan udføre en ydelse som følge af forbigående forhindringer, såsom mandskabsmangel eller andet, kan bestillingen i stedet gå til den sekundære leverandør. • Hvis AAU har fastsat en tidsfrist for færdiggørelse af en konkret opgave, og den primære leverandør ikke kan tilbyde at udføre ydelsen inden den af AAU fastsatte tidsfrist, kan ydelsen i stedet udføres af den sekundære leverandør. • Hvis den primære leverandør væsentligt misligholder Aftalen, kan AAU ophæve Aftalen med denne leverandør, hvorefter den sekundære leverandør bliver den primære leverandør af alle ydelser i henhold til aftalen. De beskrevne situationer dækker over, at AAU ønsker en fast samarbejdspartner i form af en primær leverandør, som ikke blot kan udføre service og vedligehold af CTS-installationer, men også kan anvendes til større opgaver inden for arbejder relateret til CTS-arbejder. AAU ønsker i tillæg til dette at have en fast samarbejdspartner i form af en sekundær leverandør, som kan sikre driften af CTS-installationerne i tilfælde af, at den primære leverandør ikke kan dette – nærmere bestemt i de tilfælde, der er oplistet i aftalens pkt. 3.1.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12 og 13. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 14. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen for en eller flere af delaftalerne uden tildeling af aftale. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42961000 Steuerungs- und Kontrollsystem, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 50324100 Systemwartung, 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich, 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71700000 Kontroll- und Überwachungsleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Priser reguleres iht. aftalevilkår