2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af Boligselskabet af 1944 i Nakskov, afd. 5, Rosnæs
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for helhedsrenovering af Boligselskabet af 1944 i Nakskov, afd. 5, Rosnæs. Projektet består af almene boliger, der opføres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Udbuddet af hovedentreprisekontrakten gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med §§ 61-66 i Udbudsloven. Den udbudte hovedentreprisekontrakt vedrører følgende arbejder. Der henvises til de øvrige udbudsmateriale. Matrikel 33ke Nakskov Markjorder, Lindevej 2-44 og Lindevej 28A: Nedrivning af 22 eksisterende rækkehuse og opførelse af 22 nye rækkehuse med tilhørende udhus. Nedrivning af eksisterende fælleshus og opførelse af nyt fælleshus. Matrikel 33io Nakskov Markjorder, Enehøjevej 57, 57A og 57B: Indvendig renovering af eksisterende boliger med bl.a. nyt køkken, toilet/bad og etablering af komfortventilation. Udskiftning af eksisterende tagbeklædning. Facadeisolering i form af udvendig isolering afsluttet med ny skalmur i teglsten med fremtoning som eksisterende facader. Etablering af nye altaner til hver bolig. Etablering af 1 nyt cykelskur. Matrikel 33il Nakskov Markjorder, Lindevej 5-7: Indvendig renovering af eksisterende boliger med bl.a. nyt køkken, toilet/bad og etablering af komfortventilation. Udskiftning af eksisterende tagbeklædning. Facadeisolering i form af udvendig isolering afsluttet med ny skalmur i teglsten med fremtoning som eksisterende facader. Ændring af eksisterende delvis indbyggede altaner til nye udepåliggende altaner til hver bolig. Nedrivning af 2 sammenbyggede garager, pga. etablering af ny facade inkl. fundament. Matrikel 33ie Nakskov Markjorder, Lindevej 1-3, Strandvej 24A, 24B: Indvendig renovering af eksisterende boliger med bl.a. nyt køkken, toilet/bad og etablering af komfortventilation. Udskiftning af eksisterende tagbeklædning. Facadeisolering i form af udvendig isolering afsluttet med ny skalmur i teglsten med fremtoning som eksisterende facader. Ændring af eksisterende delvis indbyggede altaner til nye udepåliggende altaner til hver bolig. Opførelse af 3 nye cykelskure og 1 nyt miljøskur (det ene cykelskur placeres delvis på matrikel 33lc Nakskov Markjorder). Nedrivning af 1 garage (i dag benyttet som miljøhus) på Strandvej for adgang til bagside af bygning og for at undgå lugtgener som er der i dag. Etablering af beplantning, opholdsarealer m.v. på fællesarealer. Matrikel 33lc Nakskov Markjorder, Fællesarealer Lindevej 7A: Opførelse af 1 nyt cykelskur som placeres delvis på matrikel 33ie Nakskov Markjorder. Etablering af beplantning, opholdsarealer m.v. på fællesarealer. Matrikel 33lf Nakskov Markjorder, Fællesarealer Lindevej 2A: Etablering af indkørsel til rækkehuse for renovationsbil pga. afstandskrav. Opgaven udføres i henhold til rammetidsplanen. Krav til opgaven fremgår af de tekniske beskrivelser, der indgår i udbudsmaterialet. De kontraktmæssige krav fremgår af hovedentreprisekontrakten og AB 18 med tilføjelser, fravigelser og præciseringer. AB 18 med tilføjelser, fravigelser og præciseringer, er godkendt af Lolland Kommune den 10. april 2024.
Vorherige Bekanntmachung: 265244-2024
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001