See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af bygherrerådgivning, Hus 7
Beschreibung: Opgaven udbydes i henhold til udbudslovens afsnit II (efter udbudsdirektivet, 2014/24). Sorø Kommune udbyder en bygherrerådgivningsopgave vedrørende udvikling og transformation af Hus 7. Opgaven omfatter rådgivning i forbindelse med foranalyse, programoplæg samt tilrettelæggelse og gennemførelse af efterfølgende udbud af arkitekt- og entreprenørydelser i overensstemmelse med udbudsmaterialet.
Interne Kennung: 28642
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Procedure efter udbudsdirektivet 2014/24 (udbudsloven, afsnit II). Udbuddet gennemføres som offentligt udbud (én‑trins procedure) uden prækvalifikation, hvor alle interesserede tilbudsgivere kan afgive tilbud. Udbudsprocessen gennemføres elektronisk via Mercell, og al kommunikation under udbuddet, herunder spørgsmål/svar og eventuelle rettelser, sker skriftligt via Mercell. Tilbud skal indsendes elektronisk via Mercell, og tidspunktet registreret i Mercell er gældende. Ordregiver har planlagt informationsmøde og besigtigelse mandag den 11. maj 2026 kl. 10:00 på Smedeparken 1, 4180 Sorø. Spørgsmål kan stilles i perioden 4. maj – 25. maj 2026, og frist for spørgsmål er mandag den 25. maj 2026. Tilbudsfrist er onsdag den 3. juni 2026 kl. 12:00. Tildeling sker på grundlag af bedste forhold mellem pris og kvalitet, hvor Pris vægter 30 % og Kvalitet vægter 70 %. Pris evalueres ved en lineær pointmodel (lineær interpolation) på baggrund af den tekniske evalueringspris beregnet ud fra tilbudslisten. Kvalitet evalueres kvalitativt på en pointskala (0–100) og indgår i samlet pointberegning sammen med prispunktet efter den i udbudsbetingelserne angivne sammenvægtning. Ordregiver forventer at gennemføre evaluering af tilbud i perioden 3. juni – 17. juni 2026, træffe tildelingsbeslutning fredag den 19. juni 2026, gennemføre standstill i perioden 19. juni – 29. juni 2026 og indgå kontrakt tirsdag den 30. juni 2026.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000