305839-2026 - Ergebnis
Dänemark – Technische Tests, Analysen und Beratung – Kontrakttildelingsbekendtgørelse Oparbejdning af mesozooplankton 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKontrakttildelingsbekendtgørelse Oparbejdning af mesozooplankton 2026
BeschreibungFormålet med det dynamiske indkøbssystem er at konkurrenceudsætte indkøb af miljøfaglige konsulentydelser på en fleksibel måde. Nye Ansøgere, der opfylder kvalifikationskravene, kan således løbende optages i systemet.Aftalen omfatter ordregiverne Miljøstyrelsen og Miljøstyrelsens Departement.Følgende kategorier vil være gældende:1) Dataindsamling, analyser og vurderinger af plante- og dyrearter2) Udvikling og kapacitetsopbygning på vand og cirkulær økonomi internationalt3) Teknisk og Juridisk bistand på miljø, affalds- og kemikalieområdet4) Dataindsamling og analyse af affald5) Kommunikationsindsatser6) Miljø- og sundhedsvurderinger af kemiske stoffer og affald7) Udarbejdelse af strategi, planlægning og evaluering på miljøområdet8) Tekniske analyser af stoffer i væsker, produkter, vand og jord9) Modellering af fysiske, kemiske og biologiske parametre10) Produkter, artikler og kemiske blandinger analyser
Interne Kennung2023 - 56653
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensIndkøbet er gennemført som et iniudbud på Miljøstyrelsens dynamiske indkøbssystem for miljøfaglige konsulentydelser.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit, 71620000 Analysen, 71800000 Beratung in den Bereichen Wasserversorgung und Abfälle, 71900000 Labordienste, 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung, 73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung, 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit, 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich, 79300000 Markt- und Wirtschaftsforschung; Umfragen und Statistiken, 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 90710000 Umweltmanagement, 90720000 Umweltschutz, 90730000 Rückverfolgung und Überwachung von Verschmutzungen und Sanierung, 90740000 Schadstoffrückverfolgung und -überwachung und Sanierung
5. Los
LosLOT-0000