2. Verfahren
Verfahren
Titel: 02.06 Standardsoftware (2026)
Beschreibung: SKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem for standardsoftware og relaterede ydelser (02.06 Standardsoftware). Systemet indeholder to indkøbskategorier: Kategori 1 – Simpel løsning og Kategori 2 – Kompleks løsning. Systemet kan anvendes til at anskaffe følgende ydelsesområder: 1) Standardsoftware 2) Support- og vedligeholdsaftaler 3) Installation/implementering og/eller konfiguration 4) Undervisning 5) Rådgivning Standardsoftware defineres som software, der er præfabrikeret og er kommercielt tilgængeligt. Standardsoftware omtales også som COTS (Commercial Off The Shelf). En nærmere definition af arten af software er angivet i bilag C, hvor der også er en nærmere beskrivelse af de 5 ydelsesområder. Alle 5 ydelsesområder kan anskaffes i begge kategorier. Forskellen mellem de to kategorier består i en differentiering i kundens behov for tilbud af løsningen. Kategori 1 anvendes, når kunden har et præcist specificeret indkøbsbehov/standardindkøb, hvor kunden har defineret løsningen forud for indkøbet, og alene ønsker tilbud på denne løsning fra leverandørerne. Kunden evaluerer alene på pris, jf. udbudsbetingelsernes punkt 14.1. Kategori 2 anvendes ved specialiserede og komplekse løsningsindkøb, hvor kunden har et behov for at leverandøren definerer løsningen ud fra kundens beskrevne behov, og hvor der derved opstår behov for at evaluere på kvaliteten af leverandørernes forskellige tilbudte løsninger. Ved kategori 2 evalueres både på pris og på leverandørernes tilbudte løsninger (kvalitet), jf. udbudsbetingelsernes punkt 14.2. I begge systemets kategorier kan der anskaffes standardsoftware og relaterede ydelser, som afgrænset af de 5 ydelsesområder ovenfor, inden for følgende funktionelle områder: 1. Applikationer - 1 Customer Experience and Relationship Management (CRM) - 2 Enterprise Resource Planning (ERP) - 3 Supply Chain Management (SCM) - 4 Project and Portfolio Management - 5 E-mail and Authoring - 6 Content Services - 7 Other Application Software 2. Applikationsplatforme - 1 Application Infrastructure and Middleware - 2 Data Management - 3 Analytics and Business Intelligence 3. Infrastruktursoftware - 1 Operating Systems - 2 Storage Management - 3 Virtualization Infrastructure - 4 Other Infrastructure Software 4. Udviklings- og driftsværktøjer - 1 Application Development - 2 IT Operations 5. It-sikkerhedssoftware - 1 Security Bilag D, Oversigt over funktionelle standardsoftwareområder, beskriver nærmere hvilke funktionelle områder af software og ydelser knyttet til disse funktionelle standardsoftwareområder, der er indeholdt i ydelsesområderne 1-5. Det er frivilligt for alle SKI’s kunder, som fremgår af den offentliggjorte kundeliste at gøre brug af Systemet, når de skal anskaffe standardsoftware eller relaterede ydelser. Kundelisten i bilag B.1 angiver de kunder og deres organisationer, der på udbudstidspunktet er kunder hos SKI og dermed kan anvende systemet. Det dynamiske indkøbssystem kan dog i hele systemets varighed benyttes af alle ordregivende myndigheder, der er kunder hos SKI på tidspunktet for offentliggørelse af et konkret indkøb i systemet. Alle dele af den danske stat, regioner og kommuner – herunder offentlige selskaber og offentligt ejede selskaber, der er underlagt udbudspligt som følge af deres offentlige ejerskab – kan blive kunder hos SKI ved at tegne et abonnement omfattende deres organisation. Når nye ordregivere bliver kunder hos SKI, vil SKI opdatere kundelisten på SKI.dk og annoncere på SKI.dk, at der er foretaget en ændring af SKI’s kundeliste, samt hvilke ordregivere der er nye kunder hos SKI og fra hvilken dato disse kan offentliggøre indkøb i systemet. Kundelisten i bilag B.1 opdateres ikke efter udbudstidspunktet. I stedet vil SKI’s til enhver tid gældende kundeliste være offentligt tilgængelig på SKI.dk. Der gøres særligt opmærksom på, at KL og Finansministeriet i ”Aftale om kommunernes økonomi for 2026” har aftalt, at der skal etableres 4-5 tværkommunale it-serviceorganisationer, der skal varetage forskellige opgaver og etablere løsninger på it-området for de deltagende kommuner. Det fremgår af aftalen: ”Der er […] enighed om, at kommunerne senest d. 1. januar 2027 vil etablere sig i nye, tværkommunale samarbejder i form af 4-5 kommunale it-serviceorganisationer med geografisk udgangspunkt i de fire regioner. De nye it-serviceorganisationer oprettes som kommunale enheder og vil inden udgangen af 2027 overtage kommunernes drift af server- og netværksinfrastruktur. Parterne har en fælles ambition om, at enhederne herefter også gradvist overtager driften af brugerstyring og monitorering, pc’er og øvrigt slutbrugerudstyr samt servicedesk og support frem mod 2030 og vil løbende drøfte fremdriften i arbejdet.” Disse tværkommunale it-serviceorganisationer skal anses som kunder hos SKI, fra det tidspunkt hvor de etableres som en selvstændig juridisk enhed og vil herefter kunne benyttes systemet for konkrete indkøb, der offentliggøres i systemet, efter deres etablering. På udbudstidspunktet fremgår de tværkommunale it-serviceorganisationer af Bilag B.1 Kundeliste med angivelserne [It-Service Nord], [It-Service Midt], [It-Service Syd], [It-Service Øst] og [It-Service Hovedstaden]. Disse angivelser vil blive opdateret efter processen anført i det foregående, når enhederne er etableret. Om der etableres 4 eller 5 it-serviceorganisationer påvirker ikke, at den samlede deltagerkreds på tværs af it-serviceorganisationerne, dvs. kommunerne, er den samme. Ligesom alle de andre kunder i systemet har de tværkommunale it-serviceorganisationer en ret til – men ikke en pligt til – at bruge systemet.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem 02.06 Standardsoftware (2026). Ansøgninger om optagelse i systemet modtaget inden ansøgningsfristen, vil blive behandlet senest i forbindelse systemets åbning. Ansøgninger om optagelse i systemet som modtages efter systemets åbning, vil blive behandlet i løbet af 10 arbejdsdage, medmindre særlige forhold gør sig gældende jf. udbudslovens § 104, stk. 5 og 6 i relation til mulighed for at forlænge perioden for vurdering af ansøgninger.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 30236000 Diverse Computerausrüstungen, 32420000 Netzausrüstung, 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete, 48800000 Informationssysteme und Server, 48820000 Server, 48821000 Netzwerkserver, 51610000 Installation von Computern und Datenverarbeitungsanlagen, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72251000 Wiederherstellung nach Software-Versagen, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72300000 Datendienste, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72317000 Datenspeicherung, 72320000 Datenbankdienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72700000 Computernetze, 72910000 Computer-Backup-Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Simpel løsning
Beschreibung: Kategori 1 - Simpel løsning Anvendes, når kunden har et præcist specificeret indkøbsbehov/standardindkøb, hvor kunden har defineret løsningen forud for indkøbet, og alene ønsker tilbud på denne løsning fra leverandørerne.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 30236000 Diverse Computerausrüstungen, 32420000 Netzausrüstung, 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete, 48800000 Informationssysteme und Server, 48820000 Server, 48821000 Netzwerkserver, 51610000 Installation von Computern und Datenverarbeitungsanlagen, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72251000 Wiederherstellung nach Software-Versagen, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72300000 Datendienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72317000 Datenspeicherung, 72320000 Datenbankdienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72700000 Computernetze, 72910000 Computer-Backup-Dienste
Los: LOT-0002
Titel: Kompleks løsning
Beschreibung: Kategori 2 – Kompleks løsning Anvendes ved specialiserede og komplekse løsningsindkøb, hvor kunden har et behov for at leverandøren definerer løsningen ud fra kundens beskrevne behov, og hvor der derved opstår behov for at evaluere på kvaliteten af leverandørernes forskellige tilbudte løsninger.