2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgivning - Ordrup Gymnasium
Beschreibung: Dette udbud gælder for Ordrup Gymnasium (herefter OG)s udbud af Aftale vedrørende teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning) vedrørende udvidelse, ombygning og renovering af dele af OGs bygninger, beliggende Kirkevej, Charlottenlund. Det samlede projekt og opgaven for kommende totalrådgiver er beskrevet i udbudsmaterialet. Projektet, som OG ønsker realiseret og som kommende totalrådgivers ydelser relaterer sig, omfatter følgende hovedelementer i udvidelse, ombygning og renovering: - Transformation og udvidelse af L-bygningen inkl. etablering af ny tagetage og ny samlingssal - Renovering, ombygning og modernisering af Billedkunstbygningen - Bearbejdning af umiddelbart nærliggende udearealer For at kunne gennemføre projektet vil Bygherre indgå en aftale om totalrådgivning på de vilkår der fremgår af det samlede udbudsmateriale. Det er denne kontrakt, der hermed udbydes. Kontrakten udbydes på baggrund af et udarbejdet idéoplæg, og således på et tidligt stade, idet OG ønsker tidligt at indgå samarbejde med en totalrådgiver, der således kan være gennemgående under projektets realisering. Den udbudte kontrakt, der er en kontrakt vedrørende teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning), er baseret på ABR18 vilkår med de fravigelser, der fremgår af udbudsdokumenterne, og vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Kontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til kontrakt med bilag. Projektet skal realiseres i henhold til den Foreløbige Hovedtidsplan, der fremgår af det samlede udbudsmateriale. Den udbudte kontrakt forventes udført i tidsrummet Q3 2026 til medio 2028. Bygherre har valgt kontraktformen Totalrådgivning, og således ikke opdelt ydelserne i flere delkontrakter, idet projektet omfatter en omfattende om- og tilbygning af en eksisterende skole i fuld drift, hvilket medfører en høj kompleksitet i planlægning, koordinering og udførelse. Der er et væsentligt behov for en tæt integration mellem arkitektoniske, ingeniørmæssige og tekniske løsninger, herunder særligt ift. brandstrategi, indeklima, konstruktioner og logistik. På grund af de mange grænseflader mellem fagene og nødvendigheden af at tænke løsninger sammen i forhold til eksisterende bygningsforhold og den daglige skoledrift, vurderes det afgørende at tilknytte én samlet totalrådgiver med de nødvendige fagligheder internt. Dette sikrer en helhedsorienteret projektering, effektiv koordinering, reduceret grænsefladeproblematik og større sikkerhed for, at projektet gennemføres såvel indenfor de tids- og økonomiske rammer som med respekt for brugerne og uden driftsforstyrrende konflikter. Ordregiver vil tildele kontrakten til den tilbudsgiver, der på grundlag af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet” har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter reglerne i udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen udbud med forhandling er valgt, da projektet omfatter en kompleks opgave, hvor det ikke er muligt på forhånd at fastlægge alle tekniske og funktionelle krav tilstrækkeligt præcist. Forhandlingsformen giver mulighed for at afklare og optimere tilbuddene i dialog med tilbudsgiverne, hvilket er afgørende for at sikre bedst mulig kvalitet og økonomi i projektet. Udbudsformen vurderes derfor som den mest hensigtsmæssige til at sikre konkurrencen, imødekomme projektets kompleksitet og opnå det for bygherren økonomisk mest fordelagtige resultat. Udbudsformen medfører, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver forventer at prækvalificere fire ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele kontrakten til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Udbudsmaterialer forefindes på udbudsplatformen Dalux på følgende: https://node1.field.dalux.com/service/redirect/client/ten/TID-437524542361970448/da-dk/public/tender/TID-437524542361970448
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i medfør af udbudslovens § 61 (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Udbudsformen medfører, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ansøgere, der ønsker at blive prækvalificeret, skal i overensstemmelse med udbudslovens § 148 afgive en ansøgning i form af udfyldt ESPD (det fælleseuropæiske udbudsdokument). ESPD skal være udfyldt i overensstemmelse med de krav, som fremgår af denne udbudsbekendtgørelse samt øvrigt udbudsmateriale. Ansøgning (underskrevet ESPD med eventuelle referencebilag) skal afleveres elektronisk og uploades på udbudsplatformen. Ansøgning om prækvalifikation skal afleveres på dansk. Den afleverede ESPD er ansøgers egen tilkendegivelse af egnethed, og af at ansøger ikke er omfattet af de for udbuddet gældende udelukkelsesgrunde. Ansøger skal være opmærksom på, at det alene er ansøgers ansvar, at prækvalifikationsanmodningen (ESPD) er komplet og overholder alle krav. Hvis ansøger består af en sammenslutning af virksomheder (konsortier), skal ansøgningen omfatte et ESPD fra hver af sammenslutningens deltagere. Disse ESPD skal være underskrevet. Bygherren vil antage solidarisk hæftelse blandt konsortiedeltagerne. En skabelon til konsortieerklæring er en del af udbudsmaterialet. Ansøger kan efter udbudslovens § 144 støtte sin ansøgning/sit tilbud på den økonomiske og finansielle og/eller tekniske og faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (andre ”enheder”). Hvis dette er tilfældet, skal ansøgningen vedlægges støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at den støttende tredjemand for opfyldelse af den udbudte kontrakt faktisk stiller den nødvendige økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen til rådighed for ansøger (tilbudsgiver). En skabelon til støtteerklæring er en del af udbudsmaterialet. Støtteerklæringen eller dokumentationen skal godtgøre, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøger/tilbudsgiver. Ordregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af: • en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a , 135-136, og/eller • den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137 stk. 1 nr. 2. I forbindelse med dette udbud gælder endvidere EU-forordning 576/2022, art. 1, nr. 23), der bl.a. ændrer EU-forordning 833/2014 med indsættelse af stk. 5 k om forbuddet mod at tildele offentlige kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til bl.a. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland m.v. I ESPD skal ansøger angive økonomiske nøgletal som skal opfylde følgende mindstekrav vedr. økonomisk og finansiel formåen: a. Gennemsnitlig nettoomsætning på minimum 5 mio. DKK i de seneste tre regnskabsår, og b. Gennemsnitlig soliditetsgrad på 15 % i de seneste tre regnskabsår, beregnet som: (egenkapital/passiver i alt) x 100 % Oplysningerne om ansøgers nettoomsætning udfyldes i ESPD del IV, afsnit B, i feltet ”Gennemsnitlig årsomsætning”. Oplysningerne om ansøgers soliditetsgrad udfyldes i ESPD del IV, afsnit B, i feltet ”Finansielle Nøgletal”. For konsortier og/eller konstellationer med rådgiver/underrådgiver kan summen af nettoomsætning for deltagerne anvendes som samlet nøgletal. Gennemsnitlig soliditetsgrad skal overholdes hver for sig for alle deltagende som ansøger støtter sin økonomisk/finansielle og/eller teknisk/faglige ansøgning på. Ordregiver stiller ikke minimumskrav til ansøgers tekniske og faglige formåen: Såfremt flere end 4 ansøgere lever op til disse krav vil Bygherre udvælge de bedst egnende. Vurderingen af ansøgernes egnethed vil ske på baggrund af kriteriet om mest relevante referencer ud fra en samlet vurdering af relevans og kvalitet af ansøgerens referencer i forhold til den udbudte opgave. Der vil blive lagt vægt på, i hvor høj grad referencerne samlet dokumenterer ansøgers tekniske og faglige formåen indenfor de nedenfor nævnte 4 kategorier, herunder vurderes det positivt såfremt de enkelte referencer rummer erfaring med flest mulige af disse kategorier. a. Totalrådgivning i form af ingeniørfaglig, arkitektfaglig og landskabsarkitektfaglig rådgivning, projektering og projekteringsledelse b. Rådgivning i forbindelse med udvidelse, ombygning og renovering, fra idé til ibrugtagning c. Rådgivning i forbindelse med undervisningsbyggeri d. Erfaring med projekter med funktioner, størrelse og kompleksitet svarende til dette projekt, herunder totalrådgivers videreførelse af allerede etableret idégrundlag og myndighedskontakt
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Aftale vedrørende teknisk rådgivning og bistand - Totalrådgivning - Ordrup Gymnasium
Beschreibung: Kontrakten omfatter rådgivningsydelser relateret til såvel ING som LARK . Ydelserne er nærmere defineret i Udbudsmaterialet. Den udbudte kontrakt, der er en kontrakt vedrørende teknisk rådgivning og bistand (Totalrådgivning), er baseret på ABR18 vilkår med de fravigelser, der fremgår af udbudsdokumenterne, og vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Kontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til kontrakt med bilag.