307981-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser) – Indkøb af udstyr til koagulationsanalyser med tilhørende forbrugsvarer
OJ S 92/2025 14/05/2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungRegion Midtjylland
E-Mailcamilla.degier@stab.rm.dk
Rechtsform des ErwerbersRegionale Gebietskörperschaft
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersGesundheit
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelIndkøb af udstyr til koagulationsanalyser med tilhørende forbrugsvarer
BeschreibungDer er tale om henholdsvis udstyr til specialkoagulation til AUH med tilhørende forbrugsvarer samt udstyr til rutinekoagulation til hhv. AUH og Viborg med tilhørende forbrugsvarer. Derudover option på uddannelse, service og reservedelsforsikring. Såfremt Tilbudsgiver har mere end ét udstyr/produkt, der opfylder Ordregivers mindstekrav, kan der afgives 2 tilbud. Ordregiver vil maksimalt antage ét af de 2 tilbud. Til formålet er der oprettet en ekstra delkontrakt, hvorfor de hedder 1A og 1B. Se udbudsbetingelserne pkt. 13 for yderligere information.
Kennung des Verfahrensd69919e0-e211-4208-860a-82a67f096841
Interne Kennung1-23-4-72-7-25
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenUdbudsmaterialet, herunder udbudsbetingelserne, offentliggøres via det internetbaserede udbudssystem "CTM" fra Mercell. Således kan udbudsmaterialet, herunder evt. rettelsesblade, downloades via https://eu.eu-supply.com/ctm/supplier/publictenders?B=REGIONMIDT. Al kommunikation vedrørende dette udbud skal foregå via CTM i overensstemmelse med udbudsbetingelserne - og ikke via ordregivers ovenfor oplyste e-mail. Adgang til udbudsmaterialet og deltagelse i udbuddet kræver online registrering i CTM. Det er gratis at oprette sig som bruger i systemet. Efter registreringen logger [Tilbudsgiver/Ansøger] sig ind i øverste venstre hjørne. Herefter kommer der en oversigt over alle regionens udbud, og der klikkes på det relevante udbud, hvorefter udbudsmaterialet kommer frem, herunder de bilag, som skal afleveres som en del af det samlede tilbud. Bemærk venligst, at både ordregivers og [Tilbudsgivers/Ansøgers] handlinger logges i systemet. Ved tekniske spørgsmål til brugen af systemet, kontakt venligst Mercells support på telefon 70 20 80 14 Spørgsmål til selve udbuddet skal stilles til ordregiver via spørgsmål/svar-modulet inde i systemet. Svar på disse spørgsmål offentliggøres i anonymiseret form i systemet, hvor de er tilgængelige for alle. I forhold til udelukkelsesgrunde, finder den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134a også anvendelse. Oplysninger om udelukkelsesgrunde angives i ESPD.
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.5.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Höchstzahl der Lose, für die ein Bieter Angebote einreichen kann2
Auftragsbedingungen
Höchstzahl der Lose, für die Aufträge an einen Bieter vergeben werden können1
2.1.6.
Ausschlussgründe
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenEr den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
KonkursEr den økonomiske aktør gået konkurs?
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
VergleichsverfahrenEr den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des WettbewerbsHar den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Verstoß gegen umweltrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
BetrugsbekämpfungEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
ZahlungsunfähigkeitEr den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Verstoß gegen arbeitsrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterAdministreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Falsche Angaben, verweigerte Informationen, die nicht in der Lage sind, die erforderlichen Unterlagen vorzulegen, und haben vertrauliche Informationen über dieses Verfahren erhalten.Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, ogd) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenEr den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Schwere Verfehlung im Rahmen der beruflichen TätigkeitHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Verstoß gegen sozialrechtliche VerpflichtungenEr den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Zahlung der SozialversicherungsbeiträgeHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Einstellung der gewerblichen TätigkeitEr den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Entrichtung von SteuernHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
Titel1A - tilbud 1
BeschreibungDer er tale om henholdsvis udstyr til specialkoagulation til AUH med tilhørende forbrugsvarer samt udstyr til rutinekoagulation til hhv. AUH og Viborg med tilhørende forbrugsvarer. Derudover option på uddannelse, service og reservedelsforsikring. Såfremt Tilbudsgiver har mere end ét udstyr/produkt, der opfylder Ordregivers mindstekrav, kan der afgives 2 tilbud. Ordregiver vil maksimalt antage ét af de 2 tilbud. Til formålet er der oprettet en ekstra delkontrakt, hvorfor de hedder 1A og 1B. Se udbudsbetingelserne pkt. 13 for yderligere information.
Interne Kennung1
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er option på uddannelse, service og reservedelsforsikring.
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit4 Jahre
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenAnslået mængde: Samlet anslået mængde i Kontraktens løbetid er 2 styks udstyr til specialkoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (anslået 38.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Samlet anslået mængde i Kontraktens løbetid er 4 styks udstyr til rutinekoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (anslået 1.850.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Maksimal mængde: Samlet maksimal mængde i Kontraktens løbetid er 2 styks udstyr til specialkoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (maksimalt 45.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Samlet maksimal mængde i Kontraktens løbetid er 6 styks udstyr til rutinekoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (maksimalt 2.200.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid.
5.1.9.
Eignungskriterien
Kriterium
ArtWirtschaftliche und finanzielle Leistungsfähigkeit
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet

Kriterium
ArtEignung zur Berufsausübung
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet

Kriterium
ArtTechnische und berufliche Leistungsfähigkeit
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungØkonomi
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl50
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitet og funktionalitet
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl20
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungService og driftseffektivitet
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl5
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungIT
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungEnergiforhold og bæredygtighed
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungHygiejne og arbejdsmiljø
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl5
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen13/05/2025 21:55:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=427109&B=
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungZulässig
Adresse für die Einreichunghttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=427109&B=
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogZulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote20/05/2025 08:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss6 Monate
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin20/05/2025 08:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsUdbuddet indeholder vilkår vedrørende: - Socialt ansvar - Databehandleraftale - Embargo - Krav om sikkerhedsstillelse
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltja
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Höchstzahl der Teilnehmer1
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: klage skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, og 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Samtidig med klagens fremsendelse til Klagenævnet for Udbud skal klageren sende en kopi af klagen med bilag til Ordregiveren, gerne pr. e-mail.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
LosLOT-0002
Titel1B - tilbud 2
BeschreibungDer er tale om henholdsvis udstyr til specialkoagulation til AUH med tilhørende forbrugsvarer samt udstyr til rutinekoagulation til hhv. AUH og Viborg med tilhørende forbrugsvarer. Derudover option på uddannelse, service og reservedelsforsikring. Såfremt Tilbudsgiver har mere end ét udstyr/produkt, der opfylder Ordregivers mindstekrav, kan der afgives 2 tilbud. Ordregiver vil maksimalt antage ét af de 2 tilbud. Til formålet er der oprettet en ekstra delkontrakt, hvorfor de hedder 1A og 1B. Se udbudsbetingelserne pkt. 13 for yderligere information.
Interne Kennung2
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er option på uddannelse, service og reservedelsforsikring.
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
5.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit4 Jahre
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenAnslået mængde: Samlet anslået mængde i Kontraktens løbetid er 2 styks udstyr til specialkoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (anslået 38.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Samlet anslået mængde i Kontraktens løbetid er 4 styks udstyr til rutinekoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (anslået 1.850.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Maksimal mængde: Samlet maksimal mængde i Kontraktens løbetid er 2 styks udstyr til specialkoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (maksimalt 45.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid. Samlet maksimal mængde i Kontraktens løbetid er 6 styks udstyr til rutinekoagulation med tilhørende forbrugsvarer i udstyrets Forventede levetid, jf. Kontraktens pkt. 2.3 (maksimalt 2.200.000 analyser) og med option på uddannelse samt serviceaftale og reservedelsforsikring i udstyrets Forventede levetid.
5.1.9.
Eignungskriterien
Kriterium
ArtWirtschaftliche und finanzielle Leistungsfähigkeit
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet

Kriterium
ArtEignung zur Berufsausübung
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet

Kriterium
ArtTechnische und berufliche Leistungsfähigkeit
Anwendung dieses KriteriumsNicht verwendet
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungØkonomi
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl50
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitet og funktionalitet
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl20
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungService og driftseffektivitet
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl5
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungIT
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungEnergiforhold og bæredygtighed
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungHygiejne og arbejdsmiljø
BeschreibungSe udbudsbetingelserne pkt. 13
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl5
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen13/05/2025 21:55:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=427109&B=
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungZulässig
Adresse für die Einreichunghttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=427109&B=
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogZulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote20/05/2025 08:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss6 Monate
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin20/05/2025 08:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsUdbuddet indeholder vilkår vedrørende: - Socialt ansvar - Databehandleraftale - Embargo - Krav om sikkerhedsstillelse
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltja
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Höchstzahl der Teilnehmer1
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: klage skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, og 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Samtidig med klagens fremsendelse til Klagenævnet for Udbud skal klageren sende en kopi af klagen med bilag til Ordregiveren, gerne pr. e-mail.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungRegion Midtjylland
Registrierungsnummer29190925
AbteilungIndkøb & Medicoteknik
PostanschriftOlof Palmes Allé 15
StadtAarhus N
Postleitzahl8200
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
KontaktpersonCamilla de Gier
E-Mailcamilla.degier@stab.rm.dk
Telefon+45 61126240
Internetadressehttps://www.rm.dk/om-os/info-til-samarbejdspartnere/udbud/
Profil des Erwerbershttps://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/253854
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Tolboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/klagenaevnet-for-udbud/
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/udbud
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0004
Offizielle BezeichnungMercell Holding ASA
Registrierungsnummer980921565
PostanschriftAskekroken 11
StadtOslo
Postleitzahl0277
Land, Gliederung (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorwegen
KontaktpersoneSender
E-Mailpublication@mercell.com
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
10. Änderung
Fassung der zu ändernden vorigen Bekanntmachunga90f66aa-b7b6-4507-9e1f-63d72c8f1e63-01
Hauptgrund für die ÄnderungInformationen sind jetzt verfügbar
BeschreibungDer er uploadet nyt Kontraktbilag 3 (Tilbudsliste) og nye udbudsbetingelser med revideret tidsplan. Svarfristen er samtidig forlænget til 13. maj 2025, og tilbudsfristen er forlænget til 20. maj 2025 kl. 10.00.
10.1.
Änderung
AbschnittskennungLOT-0001
Beschreibung der ÄnderungenDet præciseres, at fanerne vedr. ”Reservedele” (ligesom fanerne ”Serviceoptioner” og ”Energiforhold”) i Kontraktbilag 3 (Tilbudsliste) skal udfyldes med ”priser pr. år pr. installation” af hhv. udstyr til specialkoagulation og udstyr til rutinekoagulation. Ordregiver har d.d uploadet en revideret version 4 af Kontraktbilag 3 (Tilbudsliste), hvor dette er tydeliggjort i celle F25, fanerne ”Reservedele”. Såfremt Tilbudsgiver anvender en tidligere version af tilbudslisten ved tilbudsafgivelse, skal tilbudsgiver sørge for, at der afgives ”priser pr. år pr. installation”. Tilbudsfristen er derfor ændret til 20. maj 2025 kl. 10.00, og svarfristen er ændret til 13. maj 2025, jf. tidsplan i reviderede udbudsbetingelser (uploadet med ændringsmarkeringer). Der er d.d. lavet ændringsbekendtgørelse herom. BEMÆRK særligt at fristen for afgivelse af tilbud udløber kl. 10.00 den 20. maj.
Änderung der Auftragsunterlagen am13/05/2025
10.1.
Änderung
AbschnittskennungLOT-0002
Beschreibung der ÄnderungenDet præciseres, at fanerne vedr. ”Reservedele” (ligesom fanerne ”Serviceoptioner” og ”Energiforhold”) i Kontraktbilag 3 (Tilbudsliste) skal udfyldes med ”priser pr. år pr. installation” af hhv. udstyr til specialkoagulation og udstyr til rutinekoagulation. Ordregiver har d.d uploadet en revideret version 4 af Kontraktbilag 3 (Tilbudsliste), hvor dette er tydeliggjort i celle F25, fanerne ”Reservedele”. Såfremt Tilbudsgiver anvender en tidligere version af tilbudslisten ved tilbudsafgivelse, skal tilbudsgiver sørge for, at der afgives ”priser pr. år pr. installation”. Tilbudsfristen er derfor ændret til 20. maj 2025 kl. 10.00, og svarfristen er ændret til 13. maj 2025, jf. tidsplan i reviderede udbudsbetingelser (uploadet med ændringsmarkeringer). Der er d.d. lavet ændringsbekendtgørelse herom. BEMÆRK særligt at fristen for afgivelse af tilbud udløber kl. 10.00 den 20. maj.
Änderung der Auftragsunterlagen am13/05/2025
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung166f0f1a-a1a2-4ad4-8f2b-03902ae95fde  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung13/05/2025 09:14:59 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Bekanntmachung — eSender-Übermittlungsdatum13/05/2025 09:16:06 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung307981-2025
ABl. S – Nummer der Ausgabe92/2025
Datum der Veröffentlichung14/05/2025