2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedr. operationel leasingaftale på 32 el-biler til Vejle Kommune
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en samlet operationel leasingaftale vedrørende 32 el-biler til Ordregiver. El-bilerne skal anvendes af Ordregivers medarbejdere i forbindelse med arbejdsrelateret kørsel, herunder udkørsel til borgeres hjem. Anvendelsen indebærer et varieret kørselsmønster, idet bilerne både benyttes i byområder med hyppige korte ture og i landområder, hvor turene kan være længere, og hvor kørsel på mindre befærdede veje kan forekomme. El-bilerne vil typisk være i anvendelse det meste af arbejdsdagen og benyttes af skiftende medarbejdere fra dag til dag. Ordregiver har derfor behov for el-biler, der kan anvendes af forskellige brugere. Ordregiver udbyder én samlet operationel leasingaftale for samtlige 32 fabriksnye el-biler, som løber over 48 måneder, og som overordnet baserer sig på bl.a.: • en årlig kørselsmængde på 10.000 km pr. bil • en fast månedlig leasingydelse • service- og reparationsaftale • dækaftale Ordregiver ønsker en leasingaftale, hvor alle væsentlige omkostninger forbundet med anvendelsen af el-bilerne er indeholdt i den faste månedlige leasingydelse, således at Ordregiver ikke påføres yderligere afledte omkostninger i leasingperioden, bortset fra de forhold, der udtrykkeligt er angivet i kontrakten. Den tilbudte månedlige leasingydelse pr. el-bil må ikke overstige 2.800 kr. ekskl. moms. For yderligere beskrivelse af de udbudte el-biler samt de krav og vilkår, der gælder for leverancen, henvises til Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation og Kontraktbilag 5 – Tilbudsliste.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge, 34110000 Personenkraftwagen, 34144900 Elektrofahrzeuge, 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen, 50112000 Reparatur und Wartung von Personenwagen
5. Los
Los: LOT-0000