308238-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af totalentrepriseaftale om udvikling og opførelse af nye såvel som transformerede boliger på Slotsherrensvej 113, 2720 Vanløse
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af totalentrepriseaftale om udvikling og opførelse af nye såvel som transformerede boliger på Slotsherrensvej 113, 2720 Vanløse
BeschreibungOrdregiver er Boligforeningen AAB afdeling 129 under stiftelse, Boligforeningen AAB afdeling 129-2 under stiftelse og Boligforeningen AAB afdeling 129-3 under stiftelse, herefter samlet benævnt ”AAB”. AAB ønsker at transformere en nyerhvervet, eksisterende industriejendom beliggende Slotsherrensvej 113, 2720 Vanløse til et nyt attraktivt alment boligområde. Projektet (”TO-R”) består af nedrivning af eksisterende industriejendomme, sanering, oprensning af jord, transformation af andre industriejendomme til boliger samt opførelse af boliger som nybyggeri. Hertil kommer etablering af parkeringskælder, dagligvarebutik og tilhørende ude- og fællesarealer. Etableringen af parkeringskælder og dagligvarebutik (grey box) udføres af AAB for Jemidan ApS (som komplementar for Jemidan K/S) eller ordre (herefter ”Jemidan”), i en omvendt delegeret bygherremodel for Jemidan som den faktiske reelle bygherre af denne del (”Erhvervsprojektet”). Jemidan hæfter derfor alene for betalinger vedrørende denne del af byggeriet, ligesom tilbudsgiver skal stille særskilt ABT18-garanti overfor Jemidan for Erhvervsprojektet. Da ordregiver er en almen boligorganisation, gennemføres udbuddet med en fastsat maksimal økonomisk ramme. Tilbudsgiver skal af denne grund, som del af tilbuddet, bekræfte, at tilbudsgiver kan gennemføre totalentreprisen inden for den maksimale økonomiske ramme for hver af de tre støttesager. Den samlede økonomiske ramme er opgjort på baggrund af fire delområder med særskilte økonomiske rammer. Delområderne afspejler AAB’s tre støtteansøgninger (delområde 1A, delområde 2A og delområde 2B) samt erhvervsprojektet (delområde 1B). Projektet udbydes i totalentreprise med tidlig involvering, da Boligforeningen AAB har vurderet det hensigtsmæssigt at få bragt totalentreprenørens kompetencer og erfaring tidligt ind i projektet af hensyn til projektets kompleksitet.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Det indebærer, at kun de ansøgere, der prækvalificeres, opfordres til at afgive tilbud. Udbudsformen er valgt, fordi Boligforeningen AAB ønsker en drøftelse af, hvilke tekniske løsninger der bedst opfylder AAB’s ønsker til projektet, og hvordan samarbejdet mellem Boligforeningen AAB, totalentreprenør og totalrådgiver bedst tilrettelægges med henblik på at realisere byggeriet inden for de fastlagte økonomiske rammer. Ansøger kan deltage i udbuddet alene eller som del af et konsortium. Ansøger kan desuden basere sig på andre enheders formåen, f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør, uanset den juridiske karakter af relationen mellem ansøger og den eller de pågældende enheder. Ansøger skal som led i ansøgningen indsende det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Ansøger, eventuelle konsortiedeltagere og støttende enheder skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at de ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135 og 136 samt § 137, stk. 1, nr. 1 og 2, og at de fastsatte egnethedskrav er opfyldt. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD. Hvis ansøger deltager som konsortium, skal de konsortiedeltagere, der ikke indgiver ansøgningen, underskrive deres ESPD. Støttende enheder skal ligeledes underskrive deres ESPD. Hvis ansøger baserer sig på andre enheders kapacitet, skal ansøger på opfordring fremlægge støtteerklæringer eller anden dokumentation for, at ansøger råder over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøger. I modsat fald kan AAB ikke tage den pågældende enheds økonomiske og finansielle kapacitet i betragtning. AAB har udarbejdet skabeloner i det elektroniske udbudssystem, som kan anvendes til erklæring om konsortiets eller den støttende enheds juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45211341 Bau von Wohnungen, 45213312 Bau von Parkhäusern, 45213110 Bau von Geschäftsgebäuden, 45262700 Umbau von Gebäuden
5. Los
LosLOT-0001
Interne Kennung12261
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45211341 Bau von Wohnungen, 45213110 Bau von Geschäftsgebäuden, 45213312 Bau von Parkhäusern, 45262700 Umbau von Gebäuden
Optionen
Beschreibung der OptionenDagligvarebutikken (en del af Erhvervsprojektet) udbydes som en ”grey box” som en del af den samlede totalentreprise. Indholdet af henholdsvis ”grey box” og ”white box” er defineret i Totalentrepriseaftalens bilag 13. AAB har på vegne af Jemidan ret, men ikke pligt, til at kræve, at dagligvarebutikken i stedet for ”grey box” udføres som ”white box”. Tillægssummen udgør DKK 6.818.000 inkl. moms. Tillægssummen kan ikke gøres til genstand for forhandling efter tilbudsafgivelsen. Ved udnyttelse af optionen forhøjes den økonomiske ramme for Erhvervsprojektet med ovenstående. Optionen kan udnyttes ved skriftlig meddelelse fra Jemidan. Jemidan skal senest ved afslutningen af fase 1 have truffet beslutning om, hvorvidt optionen ønskes udnyttet