2. Verfahren
Verfahren
Titel: Høring vedr. opførelse af Studieboliger ved Spinderihallerne, Vejle
Beschreibung: AAB Vejle igangsættter hermed høring af dele af udbudsmaterialet for det kommende udbud vedr. opførelse af Studieboliger ved Spinderihallerne, Vejle. AAB Vejle inviterer alle interesserede tilbudsgivere til at deltage i høringen på udbudsmaterialet for det kommende udbud. Der er vedlagt et spørgsmålsark, som tilbudsgiverne bedes udfylde og sende retur. Henset til projektets anslåede værdi, bemærkes det, at projektet udbydes i totalentreprise iht. ABT18, som indbudt licitation jf. tilbudsloven §6, stk. 3, med mulighed for forhandling. Projektet er resultatet af et udviklingssamarbejde mellem Vejle Kommune og AAB Vejle, ud fra et behov for flere prisvenlige studieboliger ifm. det kommende universitet i Vejle. Det kommende universitet i Vejle vil blive placeret på Nordkajen. Indtil den permanente bygning står klar, vil universitetet midlertidigt være placeret i Spinderihallerne fra 2026. Projektet omfatter opførelse af 44 studieboliger mellem Kedelbygningen, Farveriet og Inger Christensens Park på Spinderigrunden, Vejle. Studieboligerne skal være indflytningsklare til skolestart 1. september 2026, hvorfor der er arbejdet med et let modulbyggesystem, som kan være med til at sikre en hurtig, kosteffektiv, miljøvenlig og kvalitetskontrolleret installation. Det understreges af modulsystemet ikke er et must, men en mulighed. Studieboligerne opføres som små, individuelle boliger med eget bad og tekøkken samt integreret depotplads fordelt på tre plan med fællesområder herunder køkkener og vaskerier. Studieboligerne på øverste plan får yderligere en hævet repos under tag med ekstra depot- og soveplads. I nederste plan indpasser studieboligerne og bygningen sig i det eksisterende område med forbindelser på tværs af bygningen til den omkringliggende park og klare referencer til den eksisterende bygningsmasse i Spinderihallerne. Den eksisterende vandtank indpasses i byggeriet, og dimensioner og materialevalg stedtilpasses. Byggeriet opføres efter BR18.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: AAB Vejle igangsættter hermed høring af dele af udbudsmaterialet for det kommende udbud vedr. opførelse af Studieboliger ved Spinderihallerne, Vejle. AAB Vejle inviterer alle interesserede tilbudsgivere til at deltage i høringen på udbudsmaterialet for det kommende udbud. Der er vedlagt et spørgsmålsark, som tilbudsgiverne bedes udfylde og sende retur. Henset til projektets anslåede værdi, bemærkes det, at projektet udbydes i totalentreprise iht. ABT18, som indbudt licitation jf. tilbudsloven §6, stk. 3, med mulighed for forhandling. Projektet er resultatet af et udviklingssamarbejde mellem Vejle Kommune og AAB Vejle, idet Vejle Kommune har indset, at der er mangel på prisbillige studieboliger ifm. det kommende universitet i Vejle. Det kommende universitet i Vejle vil blive placeret på Nordkajen. Indtil den permanente bygning står klar, vil universitetet midlertidigt være placeret i Spinderihallerne fra 2026. Projektet omfatter opførelse af 44 studieboliger mellem Kedelbygningen, Farveriet og Inger Christensens Park på Spinderigrunden, Vejle. Studieboligerne skal være indflytningsklare til skolestart 1. september 2026, hvorfor der er arbejdet med et let modulbyggesystem, som kan være med til at sikre en hurtig, kosteffektiv, miljøvenlig og kvalitetskontrolleret installation. Det understreges af modulsystemet ikke er et must, men en mulighed. Studieboligerne opføres som små, individuelle boliger med eget bad og tekøkken samt integreret depotplads fordelt på tre plan med fællesområder herunder køkkener og vaskerier. Studieboligerne på øverste plan får yderligere en hævet repos under tag med ekstra depot- og soveplads. I nederste plan indpasser studieboligerne og bygningen sig i det eksisterende område med forbindelser på tværs af bygningen til den omkringliggende park og klare referencer til den eksisterende bygningsmasse i Spinderihallerne. Den eksisterende vandtank indpasses i byggeriet, og dimensioner og materialevalg stedtilpasses. Byggeriet opføres efter BR18. Projektet udbydes i totalentreprise iht. ABT18, som indbudt licitation jf. tilbudsloven §6, stk. 3, med mulighed for forhandling.