2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sammenlægning, strømlining og opdatering af kontrol-anlæg hos Ringsted Forsyning A/S
Beschreibung: Ringsted Forsyning A/S står over for sammenlægning, strømlining og opdatering af kontrol-anlæg. Dette beskrivende dokument gælder for Ringsted Forsyning A/S’s udbud af en kontrakt vedrørende sammenlægning, strømlining og opdatering af kontrol-anlæg efter udbudsloven i henhold til udbudsbe-kendtgørelse offentliggjort i Supplement til Den Europæiske Unions Tidende. Udbuddet gennemføres som en konkurrencepræget dialog, hvilket indebærer, at alene prækvalificerede Tilbudsgivere har adgang til at deltage i dialogfasen og afgive eventuelt tilbud. Enhver økonomisk aktør kan ansøge om deltagelse i udbuddet, og Ringsted Forsyning A/S vurderer ansøgerens egnethed som grundlag for den videre proces og ansøgerens deltagelse i udbudsforretningen. Udbuddet er inddelt i flere faser. Der gennemføres i første omgang en prækvalifikationsfase for be-stemmelse af deltagerne i den videre proces. Herefter følger en dialogfase, som anvendes for at kon-kretisere og specificere Ringsted Forsyning A/S s krav og behov samt markedets løsninger til opfyldel-se heraf. Efter dialogfasen følger en afsluttende fase, hvor Ringsted Forsyning A/S udsender det ende-lige udbudsmateriale, og Tilbudsgiverne afgiver herefter endelige tilbud. For de tilbudsgivere der prækvalificeres, vil deltagelsen i processen blive honoreret. Formålet med dette beskrivende dokument er at tilvejebringe grundlaget for dialogen mellem Ringsted Forsyning A/S og Tilbudsgiverne således, at Ringsted Forsyning A/S kan få de nødvendige oplysninger til udarbejdelse af et fyldestgørende grundlag for Tilbudsgivernes afgivelse af tilbud på opgaven. End-videre ønsker Ringsted Forsyning A/S at afdække og sikre Tilbudsgivernes udarbejdelse af løsnings-forslag, som kan opfylde forsyningens behov. Ringsted Forsyning A/S (CVR: 29777373) er et holdingselskab, ejet af Ringsted Kommune. I dette holdingselskab er der følgende underselskaber: • Ringsted Fjernvarme A/S • Ringsted Spildevand A/S • Ringsted Centralrenseanlæg A/S • Ringsted Vand A/S Disse selskaber benytter sig af flere forskellige kontrolanlæg, hvilket på flere måder er uhensigtsmæs-sigt. Der er et generelt ønske om at strømlinet og opdateret disse anlæg, dog undtaget kontrolanlægget der benyttes i Ringsted Vand A/S.
Interne Kennung: 485528
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65320000 Betrieb von elektrischen Anlagen, 90481000 Betrieb einer Kläranlage, 65130000 Betrieb von Wasserversorgungsunternehmen, 09323000 Fernwärme, 09324000 Fernheizung, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 90490000 Überprüfung von Abwasserkanälen und Beratung in Sachen Abwasserbehandlung
5. Los
Los: LOT-0000