See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale på Landinspektør- og Landmålerydelser
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter indkøb af landinspektør- og landmålerydelser i forbindelse med BeGreens energiprojekter, herunder især tinglysning af aftaler, servitutundersøgelser samt indmåling og afsætning. Der henvises i øvrigt til Bilag 1 - Ydelsesbeskrivelse for yderligere information om de af udbuddet omfattede opgaver. Rammeaftalen løber fra kontraktunderskrift og 12 måneder frem. Jf. Rammeaftalens § 24 kan rammeaftalen forlænges i 7 gange á 12 månder.
Vorherige Bekanntmachung: 766022-2025
Interne Kennung: 569394
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har til hensigt at udvælge 3 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 3 konditionsmæssige ansøgninger, udvælges de 3 ansøgere, der vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, hvor der vil lægges vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Se yderligere i udbudsbekendtgørelsens afsnit 5.1. Der henvises herudover til udbudsmaterialet. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang. Medmindre BeGreen vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende eller efterfølgende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor tilbudsgiverne vil blive inviteret til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. beskrivelsen i udbudsbetingelserne. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne forventes at blive afholdt i januar 2026. Nærmere information herom fremgår i udbudsbetingelserne. Formålet med forhandlingsmøderne er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres. BeGreen vil i den forbindelse kommentere de allerede afgivne tilbud. Tilbudsgiverne får ved forhandlingsmødet lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet. Læs mere om forhandlingsforløbet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71353000 Oberirdische Vermessung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71355200 Amtliche Landvermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen træder i kraft ved endelig underskrift og er gældende i 1 år. Rammeaftalens gyldighedsperiode kan forlænges op til 7 gange med et (1) år. Rammeaftalens maksimale varighed er således 8 år.