309755-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Kontrakt om udvikling, drift, vedligehold, support og videreudvikling af Websites
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKontrakt om udvikling, drift, vedligehold, support og videreudvikling af Websites
Beschreibung1) Baggrund for udbud: Det Kongelige Teater ønsker at etablere en ny webplatform til håndtering af teatrets hjemmesider. Kunden ønsker at indgå samarbejde med en leverandør om udvikling, implementering, drift, support og videreudvikling af løsningen. Løsningen består i nyudvikling af websites til hhv. Det Kongelige Teater og til et kommende børneunivers i Stærekassen. De to sites skal være i familie, men visuelt forskellige. Kunden lægger stor vægt på at tilbyde en ekstraordinær brugeroplevelse, og ønsker bl.a. at lægge fundamentet for at kunne udnytte data til at personalisere/målrette indhold. Kunden ønsker derfor at indgå samarbejde med en erfaren leverandør, der kan levere både design/UX og en teknisk løsning af høj kvalitet. Begge sites skal integrere med Kundens billetsystem og med Kundens integrationsplatform, som bl.a. indeholder data om produktioner, forestillinger og medvirkende. Kunden ønsker at indgå samarbejde med en leverandør, som kan levere professionel og stabil drift og hosting af de to websites og være koordinerede og overordnet ansvarlig for drift af det systemlandskab, som udgør den samlede brugeroplevelse. Det Kongelige Teater er Danmarks nationalteater, der leverer scenekunst i vores tre huse i København – Gamle Scene på Kongens Nytorv, Skuespilhuset og Operaen – samt turnéforestillinger på scener rundt omkring i hele landet. I 2024 solgte teatret 496.999 billetter til egne forestillinger ekskl. turné. Hvert år producerer teatret omkring 50 unikke produktioner, og derudover inviteres gæstespil op på vores scener, lige så vel som vores scener lejes ud til kommercielle aktiviteter. Det Kongelige Teater havde i 2024 knap 1.000 årsværk ansat. 2) Hovedydelser a) Design b)Implementering (herunder udvikling og nødvendige tilpasninger og konfigurationer af Løsningen samt projektledelse, test, dokumentation og installation mv. c)Drift og Vedligeholdelse af Løsningen d)Support
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, jf. udbudslovens § 61, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at blive prækvalificeret, men det er alene de prækvalificerede ansøgere, der kan afgive tilbud. Det samlede udbudsmateriale er tilgænge-ligt via det elektroniske udbudssystemog udbuddet gennemføres således elektronisk. udbud omfatter to kontrakter: - Udviklingskontrakten (baseret på en K03), der vedrører udvik-ling og implementering af løsningen. - Driftskontrakten (baseret på en K04), der vedrører den efter-følgende drift, support, vedligehold og videreudvikling. Tilbudsgiver skal afgive samlet tilbud på begge kontrakter og skal besvare alle krav og afgive oplysninger i samtlige relevante bilag, nærmere herom i Udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der Optionen1) Datamigrering fra nuværende CMS til nyt CMS 2) Udvikling af funktionalitet, som gør det muligt for ledsagere at få samme informationer fra teatret som billetkøberen 3) Rådgivning om udvikling af native app 4) Løbende major opgraderinger af CMS