2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vejledende forhåndsmeddelelse vedrørende kommende udbud af transport og behandling af forbrændingsegnet affald for Vejen Kommune
Beschreibung: Vejen Kommune forventer at gennemføre et udbud vedrørende transport og behandling af kommunens forbrændingsegnede affald. Som led i forberedelsen af udbuddet, inviterer Vejen Kommune alle relevante leverandører til en markedsdialog med henblik på at opnå indsigt i markedets kapacitet, løsninger og vilkår. Markedsdialogen gennemføres i overensstemmelse med gældende anbefalinger om konkurrencefremmende tiltag, herunder gennemførelse af en indledende markedsscreening og efterfølgende dialog. Formål med forhåndsmeddelelsen Formålet med denne vejledende forhåndsmeddelelse er at: • orientere markedet om det kommende udbud, og • identificere potentielle leverandører, der har interesse i at deltage i den skriftlige markedsdialog. Markedsdialogens form Markedsdialogen vil blive gennemført som en skriftlig dialog. Markedsdialogen skal bidrage til at sikre, at det kommende udbud tilrettelægges i overensstemmelse med markedets aktuelle muligheder og begrænsninger. Vejen Kommune ønsker med denne vejledende forhåndsmeddelelse at identificere interesserede aktører i form af, at markedet tilkendegiver deres interesse for markedsdialogen. Efter udløb af fristen for markedets tilkendegivelse, vil de interesserede virksomheder modtage markedsdialogmateriale, herunder spørgsmål, som ønskes besvaret skriftligt inden for en nærmere angivet frist. Markedsdialogen retter sig mod alle relevante aktører på markedet, herunder: • affaldsforbrændingsanlæg (nationale og internationale) • transportvirksomheder • øvrige relevante aktører, herunder eventuelle samarbejdskonstellationer Tilmelding Interesserede virksomheder opfordres til at tilkendegive deres interesse i at deltage i markedsdialogen ved at fremsende en kort tilkendegivelse med kontaktoplysninger til mail KAT@ikudbud.dk. Tilkendegivelsen skal være Vejen Kommune i hænde senest 20.05.2026, kl. 12.00. Yderligere proces Efter fristens udløb vil Vejen Kommune: 1. udarbejde en samlet oversigt over interesserede aktører (markedsscreening), og 2. fremsende markedsdialogmateriale til de interesserede aktører med henblik på skriftlig besvarelse. Resultaterne af markedsdialogen vil indgå i tilrettelæggelsen af det kommende udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42320000 Abfallverbrennungsöfen, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90513100 Hausmüllbeseitigung