See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rengøringsservice - Hedensted Kommune
Beschreibung: Udbuddet omfatter løbende rengøringsservice på forventeligt ca. 60 lokationer i Hedensted Kommune (de omfattede lokationer fremgår af Kontraktbilag 2A). Rengøringsservice skal udføres på bl.a. skoler, daginstitutioner, socialpsykiatrien og væresteder, sundhedshuse, tandpleje, biblioteker, genbrugspladser, materialegårde og administrative bygninger. Rengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver. Rengøringsservice skal udføres i henhold til DS/INSTA800 og som kravspecificeret i kontraktbilag 3: Kravspecifikation. Opgaven udbydes i 3 delaftaler. Det ca. totale rengøringsareal for de 3 delaftaler, fordeler sig som følgende: Delaftale 1 - Øst: ca. 45.400 m2 Delaftale 2 - Midt: ca. 46.400 m2 Delaftale 3 - Vest: ca. 33.400 m2 Vinduespolering udbydes som option. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Vinduespolering bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
Interne Kennung: 2024/24
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ansøger skal tilmelde sig udbuddet og afgive ansøgning via det elektroniske udbudssystem. Ansøger skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver ansøger kan alene indgive én ansøgning om prækvalifikation i form af udfyldt ESPD. I forbindelse med ansøgningen skal ansøger fremsende udfyldt ESPD. Ansøgers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at ansøgeren ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at ansøger opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet ansøgningen på anden måde end i ESPD-funktionen. Ansøger skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Ansøger kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene ansøger. En ansøger der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt ansøger udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. For ansøgere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Ansøger kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal ansøger i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders kapacitet, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal ansøger vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal ansøger udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være ansøgers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt ansøger baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår ansøgers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet ansøgers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. For ansøgere, som baserer sig på andre enheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at ansøger som en del af dokumentationen skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøgeren.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Øst
Beschreibung: Udbuddet omfatter løbende rengøringsservice på forventeligt ca. 18 lokationer i Hedensted Kommune (de omfattede lokationer fremgår af Kontraktbilag 2A). Rengøringsservice kan bl.a. omfatte skoler, daginstitutioner, socialpsykiatrien og væresteder, sundhedshuse, tandpleje, biblioteker, genbrugspladser, materialegårde og administrative bygninger. Rengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver. Rengøringsservice skal udføres i henhold til DS/INSTA800 og som kravspecificeret i kontraktbilag 3: Kravspecifikation. Det ca. totale rengøringsareal, fordeler sig som følgende: Delaftale 1 - Øst: ca. 45.400 m2 Vinduespolering udbydes som option. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Vinduespolering bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911300 Fensterreinigung
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er optioner på diverse time- og enhedspriser på ekstraopgaver. De fremgår af kravspecifikation for ekstraopgaver. Der kan desuden være mindre optioner i form af rengøringsrelaterede serviceopgaver. Disse fremgår af udbudsmaterialets kalkulationsoplysningsskemaer som tilkøbsydelser
Los: LOT-0002
Titel: Midt
Beschreibung: Udbuddet omfatter løbende rengøringsservice på forventeligt ca. 23 lokationer i Hedensted Kommune (de omfattede lokationer fremgår af Kontraktbilag 2A). Rengøringsservice kan bla. omfatte skoler, daginstitutioner, socialpsykiatrien og væresteder, sundhedshuse, tandpleje, biblioteker, genbrugspladser, materialegårde og administrative bygninger. Rengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver. Rengøringsservice skal udføres i henhold til DS/INSTA800 og som kravspecificeret i kontraktbilag 3: Kravspecifikation. Det ca. totale rengøringsareal, fordeler sig som følgende: Delaftale 2 - Midt: ca. 46.400 m2 Vinduespolering udbydes som option. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Vinduespolering bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Vest
Beschreibung: Udbuddet omfatter løbende rengøringsservice på forventeligt ca. 19 lokationer i Hedensted Kommune (de omfattede lokationer fremgår af Kontraktbilag 2A). Rengøringsservice kan bl.a. omfatte skoler, daginstitutioner, socialpsykiatrien og væresteder, sundhedshuse, tandpleje, biblioteker, genbrugspladser, materialegårde og administrative bygninger. Rengøringsservice omfatter løbende indvendig lokalerengøring og rengøringsrelaterede serviceopgaver. Rengøringsservice skal udføres i henhold til DS/INSTA800 og som kravspecificeret i kontraktbilag 3: Kravspecifikation. Det ca. totale rengøringsareal, fordeler sig som følgende: Delaftale 3 - Vest: ca. 33.400 m2 Vinduespolering udbydes som option. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Vinduespolering bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør (udbuddets omfang fremgår af Kontraktbilag 2A). Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse.
Interne Kennung: 3