309997-2025 - Wettbewerb
Polen – Straßenbahnpersonenwagen – Dostawa nowych, niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o. wraz z prawem opcji
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDostawa nowych, niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o. wraz z prawem opcji
BeschreibungPrzedmiot zamówienia obejmuje dostawę do siedziby Zamawiającego 7 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, trójczłonowych, dwukierunkowych tramwajów o długości od 24 m do 26 m, w tym 2 sztuk tramwajów przystosowanych do nauki jazdy wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno-naprawczego oraz dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem, a także przeprowadzenie szkoleń personelu Zamawiającego. Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji, o którym mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (zwanej dalej ustawą Pzp) polegającego na dostawie do siedziby Zamawiającego maksymalnie do 9 dodatkowych sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, trójczłonowych, dwukierunkowych tramwajów o długości od 24 m do 26 m wraz z dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem. Przedmiot zamówienia został szczegółowo określony we Wzorze Umowy (załącznik nr 1 do SWZ) oraz Opisie przedmiotu zamówienia - Specyfikacji technicznej tramwaju (załącznik nr 2 do SWZ).
Interne Kennung899/2025/007
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensPostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 376 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 378 ust. 1 ustawy Pzp. Zamawiający przewiduje możliwość zastosowania tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, tj. Zamawiający może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Przedmiotowe zamówienie realizowane jest w ramach przedsięwzięcia pn. System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp. – tabor tramwajowy i infrastruktura techniczna – etap II, dla realizacji którego Zamawiający ubiega się o uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Priorytet FENX.03 Transport miejski, Działanie FENX.03.01 Transport miejski. Nabór wniosków o dofinansowanie w sposób niekonkurencyjny. Zgodnie z art. 257 ustawy Pzp Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie w całości lub w części zamówienia nie zostały mu przyznane. Zamawiający wymaga, aby w przedmiocie zamówienia udział produktów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw, wobec których na mocy decyzji Rady stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, był większy niż 50%. Zgodnie z art. 393 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp Zamawiający odrzuci ofertę, w której udział produktów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw, wobec których na mocy decyzji Rady stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, nie przekracza 50%. Z postępowania o udzielenie zamówienia Zamawiający wykluczy: 1) Wykonawcę, w stosunku, do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 393 ust. 4 ustawy Pzp, 2) Wykonawcę, w stosunku do którego zachodzi okoliczność, o której mowa w art. 108 ust. 2 ustawy Pzp, 3) Wykonawcę, w stosunku, do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 4,5,7 ustawy Pzp, 4) Wykonawcę, w stosunku, do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspierania agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 507) zwanej dalej „ustawą sankcyjną”, 5) Wykonawcę, w stosunku do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady UE 2022/576 z dnia 8 kwietnia 2022 r. zwanego dalej „rozporządzeniem 833/2014”. Wykonawca może zostać wykluczony przez Zamawiającego na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia. Wykonawca nie podlega wykluczeniu w okolicznościach określonych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 ustawy Pzp lub art. 109 ust. 1 pkt 4,5,7 ustawy Pzp, jeżeli udowodni Zamawiającemu, że spełnił łącznie przesłanki określone w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp. Zamawiający oceni, czy podjęte przez Wykonawcę czynności są wystarczające do wykazania jego rzetelności, uwzględniając wagę i szczególne okoliczności czynu wykonawcy. Jeżeli podjęte przez Wykonawcę czynności nie będą wystarczające do wykazania jego rzetelności, Zamawiający wyklucza Wykonawcę. Wykluczenie Wykonawcy następuje zgodnie z art. 111 ustawy Pzp. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia żaden z Wykonawców nie może podlegać wykluczeniu z postępowania. W przypadku polegania przez Wykonawcę na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, Zamawiający bada, czy nie zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem Wykonawcy. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w języku polskim, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem Platformy Zakupowej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o., pod adresem: https://platformazakupowa.pl/pn/mzk_gorzow Każdy Wykonawca dołącza do oferty aktualne na dzień składania ofert oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, że nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postepowaniu. Oświadczenie Wykonawca składa w formie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (zwanym dalej „JEDZ”). JEDZ stanowi dowód potwierdzający brak podstaw wykluczenia, spełnianie warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert, tymczasowo zastępujący wymagane przez Zamawiającego podmiotowe środki dowodowe. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia, każdy z Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia składa oświadczenie JEDZ wraz z ofertą. Wykonawca, w przypadku polegania na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, składa wraz z ofertą oświadczenie JEDZ podmiotu udostępniającego zasoby. W celu wykazania, że Wykonawca/każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia/podmiot udostępniający zasoby nie podlegają wykluczeniu wraz z ofertą należy złożyć oświadczenie Wykonawcy/Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia/podmiotu udostępniającego zasoby dotyczące przesłanek wykluczenia na podstawie art. 5k rozporządzenia 833/2014 oraz art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34622100 Straßenbahnpersonenwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38548000 Fahrzeugarmaturen, 34630000 Teile für Eisenbahn- oder Straßenbahnlokomotiven oder rollendes Material; Ausrüstung für die Eisenbahnverkehrssteuerung
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji, o którym mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Pzp polegającego na dostawie do siedziby Zamawiającego maksymalnie do 9 dodatkowych sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, trójczłonowych, dwukierunkowych tramwajów o długości od 24 m do 26 m wraz z dokumentacją techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem. Zamawiający może skorzystać z prawa opcji w całości lub w części. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji w części, Zamawiający ma prawo do dalszego korzystania z prawa opcji w niewykorzystanym zakresie. Zamawiający może zamówić minimalnie 4 tramwaje lub maksymalnie 9 sztuk tramwajów. W sytuacji, gdy Zamawiający zdecyduje się skorzystać z prawa opcji, przekaże Wykonawcy pisemne oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa najpóźniej do 31.12.2029 roku. Zamawiający w tym terminie może wielokrotnie skorzystać z prawa opcji, do wyczerpania maksymalnej ilości tramwajów objętych prawem opcji. Dla tramwajów objętych prawem opcji obowiązują identyczne warunki dostawy (zakresu gwarancji, serwisowania, kompletów dokumentacji technicznej jakie należy dostarczyć Zamawiającemu), jak dla pozostałych tramwajów objętych zamówieniem podstawowym. Termin wykonania przedmiotu zamówienia w ramach zamówienia objętego prawem opcji wynosi 30 miesięcy, licząc od dnia złożenia przez Zamawiającego oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji. Szczegółowe warunki realizacji zamówienia objętego prawem opcji określa Wzór Umowy, stanowiący załącznik nr 1 do SWZ.