2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende store fjernvarmeunits (genudbud)
Beschreibung: Gentofte Gladsaxe Fjernvarme (GGF) står for varmeforsyningen i Gentofte og Gladsaxe Kommune og varetager derfor indkøb og opsætning af varmevekslere på vegne af de 2 kommuner. I forbindelse med arbejde med udbygning af fjernvarmenettet skal der bruges et antal større varmevekslere. Dvs. fjernvarmeunits med pladevarmevekslere af forskellig størrelse samt med og uden afgang til varmtvandsbeholder, med en maximal varmeeffekt op til 1000 kW. Rammeaftalen omfatter levering af store fjernvarmeunits. Produkterne er nærmere beskrevet i bilag 1 – kravspecifikation med underbilag. Rammeaftale omfatter også komponenter, tilbehør og tillægsydelser i h.t. bilag 2 – tilbudslisten. VVS-arbejdet (som angår bl.a. afmontering og fjernelse af det eksisterende gas- eller oliefyr og herefter installation af en fjernvarmeunit) er ikke indeholdt. Ordregiver bestiller fjernvarmeunits, der skal leveres på aftalt tidspunkt og adresse. Der gives tilbud på baggrund af mængder og størrelser angivet i tilbudslisten. Disse mængder og størrelser er estimater, der benyttes i forbindelse med etablering af kontrakten. De faktiske mængder og størrelser vil være Ordregivers løbende bestillinger. Der vil ikke være mulighed for at garantere en minimumsomsætning. Udbuddet gennemføres i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivet jf. bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester. Bekendtgørelsen henviser i et vist omfang til udbudslovens regler, og udbudsbetingelserne indeholder derfor også henvisning til udbudsloven (lovbkg. nr. 10 af 6. januar 2023). Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af udbudsproceduren, udbuddets genstand og øvrige krav. Kontrakten udbydes som en rammeaftale og tilbydes én leverandør. Rammeaftalen er eksklusiv og forpligtende for Ordregiver. Dog forbeholder Ordregiver sig ret til at dække sit indkøbsbehov hos anden leverandør, såfremt den vindende tilbudsgiver i kontraktens løbetid ikke kan overholde de i aftalen fastsatte leveringsfrister. Den udbudte kontrakt træder i kraft ved underskrift og vil være gældende i 8 år. Der indgås én rammeaftale, hvor Gentofte Gladsaxe Fjernvarme har bemyndigelse til at afgive ordre på de 2 andre forsyningsselskabers (hhv. Gentofte og Gladsaxe Fjernvarmes) vegne. Der forventes 50-75 årlige følgende antal fjernvarmeunit-installationer, hvilket svarer til ca. 500 enheder i hele kontraktperioden. Den maksimale mængde vil være 600 enheder. Forskellen mellem den forventede mængde og den maksimale mængde skyldes, at udviklingen på fjernvarmeområdet kan udvikle sig mere end hvad umiddelbart kan forudses. De angivne estimater og forventede forbrugsmængder er alene udtryk for ordregivers forventninger til forbruget. Ordregiver forpligter sig således ikke til at aftage en bestemt mængde eller indkøbe for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Rammeaftalen omfatter ikke alene de i aftalegrundlaget specifikt beskrevne forpligtelser, men også eventuelle øvrige handlinger, der ikke udtrykkeligt er omtalt, men som måtte være en naturlig eller nødvendig forudsætning for rammeaftalens hensigtsmæssige gennemførelse. Rammeaftalen er eksklusiv og forpligtende for kunden. Dog har kunden ret til at dække sit indkøbsbehov hos anden leverandør såfremt leverandøren ikke kan overholde de i aftalen fastsatte leveringsfrister. Kunden er ikke forpligtiget til at aftage et bestemt omfang i aftaleperioden. Rammeaftalen medfører alene en ret og ikke en pligt for kunden til at aftage en bestemt mængde af de varer, der er omfattet af aftalen.
Interne Kennung: EMN-2024-03164
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42510000 Wärmeaustauscher, Klimaanlagen und Kältemaschinen sowie Filtriergeräte
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 500 Stück