2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nyt registrerings- og indberetningssystem til Beredskabsstyrelsen (ODIN2)
Beschreibung: Udbuddet af ODIN2 omfatter en aftale, der består af to (2) delkontrakter: Applikationskontrakten og Driftskontrakten. Applikationskontrakten omfatter udvikling, levering, support og vedligehold af et nyt internetvendt indberetningssystem til Beredskabsstyrelsen (ODIN2) og en IDP, der understøtter adgangsstyring til Beredskabsstyrelsens systemer, idet det nuværende indberetningssystem (ODIN) skal erstattes. Driftskontrakten omfatter drift af ODIN2. Begge delkontrakter vil blive tildelt samme tilbudsgivere. Udviklingen af ODIN2 sker efter agil metode i delleverancer efter de fastsatte milepæle i Applikationskontraktens tidsplan og er opdelt i fire delleverancer. Overtagelsesdagen for delleverance 1 og delleverance 2 og transitionsdag for driften er planlagt til den 15. december 2026 med henblik på go-live af ODIN2 den 1. januar 2027. Derefter leveres delleverance 3 og delleverance 4. Beredskabsstyrelsens nye registrerings- og indberetningssystem ODIN2 (Online Dataregistrering og Indberetning) skal anvendes af de kommunale redningsberedskaber og Beredskabsstyrelsen til at indberette oplysninger om deres kapaciteter og udrykningsaktiviteter til Beredskabsstyrelsen. Formålet med ODIN2 er at generere et nationalt overblik over redningsberedskabernes kapacitet og indsatser i Danmark. ODIN2 skal understøtte både den risikobaserede dimensionering af redningsberedskaberne samt give input til læring i de operationelle aktioner i beredskaberne.
Interne Kennung: PJ-I-IT-0827
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. Ansøger skal indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at ansøger kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem ansøgeren og de(n) enhed/enheder, som ansøgeren baserer sig på. I så fald skal ansøger sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som ansøger baserer sig på, fremsendes sammen med ansøgers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En ansøger må kun indgive én anmodning om deltagelse. Anmodning om deltagelse vedrører samtlige delaftaler. Ansøger kan derfor kun blive opfordret til at afgive tilbud i begge delaftaler. Ansøger, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, at ansøger opfylder de fastsatte krav til egnethed, og at ansøger opfylder de fastsatte udvælgelseskriterier. Det er ikke nødvendigt for ansøger at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt ansøger er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver ansøgningen, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Forhandlingsfasen forventes overordnet at forløbe som følger: Efter modtagelse af indledende tilbud, vil der blive afholdt forhandlingsmøder med tilbudsgiverne. Under forhandlingsforløbet kan tilbudsgiverne stille skriftlige spørgsmål om udbudsmaterialet og kontraktgenstanden. Efter forhandlingerne kan FMI udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. FMI forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud eller eventuelle efterfølgende indledende tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. FMI yder ikke honorar til deltagerne i udbuddet. Såfremt en ansøger baserer sig på andre enheders kapacitet skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72300000 Datendienste, 72420000 Internet-Entwicklung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Applikationskontrakten
Beschreibung: Kontrakt vedrørende udvikling, levering, support og vedligehold, samt yderligere ydelser til ODIN2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72420000 Internet-Entwicklung
Los: LOT-0002
Titel: Driftskontrakten
Beschreibung: Kontrakt vedrørende drift af ODIN2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72300000 Datendienste