2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vikarydelser inden for sundhed og omsorg
Beschreibung: Aftalen dækker følgende faggrupper: • sygeplejersker (SPL) • social- og sundhedsassistenter (SSA) • social- og sundhedshjælpere (SSH) • sygehjælpere (SGH) • socialpædagoger (SPD) • plejehjemsassistenter (PHA) • hjemmehjælpere (HJH) • plejemedhjælpere (PMH) Krav til de angivne vikartyper er angivet i Bilag 2 Kravspecifikation.
Vorherige Bekanntmachung: 830738-2025
Interne Kennung: 510084
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Aarhus Kommune forbeholder sig retten til at tildele Aftalen på baggrund af de indledende tilbud. De indkomne tilbud vil blive behandlet efter følgende procedure: Evaluering af det indledende tilbud: I første omgang vurderer ordregiver, ud fra de indkomne tilbud, om der skal forhandles om de indledende tilbud eller om der skal ske tildeling på baggrund af de indledende tilbud. A) Vælger ordregiver at tildele på baggrund af de indledende tilbud vil de indkomne tilbud blive behandlet efter følgende procedure: Konditionsmæssighed: Konditionsmæssigheden af de indledende – og endelige - tilbud vurderes. I tilfælde af at ordregiver måtte konstatere, at et tilbud er ukonditionsmæssigt, vil tilbuddet ikke indgå i den videre behandling. Tildeling af Aftale: Derefter vurderes de konditionsmæssige tilbud i forhold til tildelingskriteriet, jf. afsnit 4.5. Tildelingskriterium. På denne baggrund træffes beslutning om tildeling af Aftalen. B) Vælger ordregiver at forhandle om de indledende tilbud, vil de indkomne tilbud blive behandlet efter følgende procedure: Invitation til forhandling: Alle tilbudsgivere, der har afgivet et indledende tilbud, vil blive inviteret til en forhandling af de indkomne tilbud. Efter første forhandlingsrunde: Når første forhandlingsrunde er afholdt, vil Ordregiver træffe beslutning om, hvorvidt der vil blive afholdt flere forhandlingsrunder. Dette vil skriftligt blive meddelt alle tilbudsgivere, der har afgivet et tilbud. Desuden udsendes referat af mødet til den enkelte tilbudsgiver. Ordregiver vil ikke gøre brug af shortlisting. Revideret eller endeligt tilbud: Beslutter Ordregiver sig for at afholde yderligere forhandlingsrunder, vil tilbudsgiver blive bedt om at fremsende et revideret tilbud. Det reviderede tilbud vil danne grundlag for den efterfølgende forhandlingsrunde. Beslutter Ordregiver sig for, at der ikke ønskes yderligere forhandlingsrunder, vil det blive meldt ud at sidste forhandlingsrunde er afholdt og alle tilbudsgivere, der har afgivet et tilbud, vil blive bedt om at fremsende et endeligt tilbud. Desuden udsendes referat af mødet til den enkelte tilbudsgiver. Tilbudsgiver skal herefter, inden for en nærmere fastsat frist, aflevere endeligt bud. Denne frist vil fremgå af opfordringsskrivelsen. Ordregiver gennemfører ikke forhandlinger om de endelige tilbud, men der vil dog inden for rammerne af de udbudsretlige regler kunne ske afklaring og præcisering af de endelige tilbud. Konditionsmæssighed: Efter det endelige tilbud er modtaget, vil tilbuddenes konditionsmæssighed blive vurderet. I tilfælde af, at ordregiver måtte konstatere at det endelige tilbud er ukonditionsmæssigt, vil tilbuddet ikke indgå i den videre behandling. Tildeling af aftale: Til sidst vurderes de konditionsmæssige tilbud i forhold til tildelingskriteriet, jf. afsnit 4.5 Tildelingskriterium. På denne baggrund træffes beslutning om tildeling af Aftalen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513300 Bereitstellung von Zeitarbeitskräften für private Haushalte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0000