See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Ventilationsservice
Beschreibung: Roskilde Kommune udbyder en rammeaftale om løbende servicering af ventilationsanlæg i Roskilde Kommunes ejendomme. Kommunen agter at indgå rammeaftale med én leverandør for hele aftaleperioden, og opgaven omfatter udførelse af service og vedligehold på ventilationsanlæggene. Anlæg varierer bredt. Serviceringen omfatter bl.a. funktionskontrol, rengøring og udskiftning af filtre.
Interne Kennung: 25-181
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Roskilde Kommune ønsker at begrænse antallet af tilbudsgivere, hvorfor der afholdes prækvalifikation forud for selve tilbudsrunden. Kommunen vil prækvalificere 5 ansøgere til at afgive tilbud. Udvælgelse vil ske på baggrund af nedenstående udvælgelseskriterier. Prækvalifikationsanmodninger modtages kun digitalt, og skal sendes via udbudssystemet CTM (EU-Supply), jfr. nedenfor. Alle spørgsmål og anden kommunikation skal tillige gå via CTM. Ansøgninger om at blive prækvalificeret skal afgives inden: Fredag den 25. september 2025 kl. 10.00. Ansøgninger, der modtages efter dette tidspunkt, vil ikke blive taget i betragtning. Bemærk at det alene er ansøgers ansvar at ansøgninger er fremsendt/uploadet i rette tid.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen vil gælde for perioden 1. april 2026 - 31. marts 2028, med mulighed for kommunen for at forlænge aftalen for yderligere 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Optionerne er medregnet i den planlagte slutdato.