315587-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Straßentransport/-beförderung – Udbud af ekstern vognmandskørsel
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af ekstern vognmandskørsel
BeschreibungVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på ekstern vognmandskørsel fordelt på to delaftaler for henholdsvis kranvognskørsel og blokvognskørsel.Ordregivers krav til aftalevilkår fremgår af rammeaftaleudkastene (bilag A1 og A2), mens kravene til ydelserne er beskrevet i de tekniske specifikationer (bilag 1.1 og 2.1).Ordregiver har opdelt rammeaftalen i 2 særskilte delaftaler. Delaftalernes indbyrdes afgrænsning er nærmere beskrevet i nedenfor.Delaftale 1 – KranvognskørselAnvendes ved køb af transport af jord, grus, sand, asfalt og lignende materialer. Dertil indeholder delaftalen også kørsel med trækker med sættevogn.Delaftale 2 – BlokvognskørselAnvendes ved køb af transport af Københavns Kommunes materiel- og maskinpark. Eksempler på materiel findes i bilag B2.Tilbudsgiver kan afgive tilbud på begge delaftaler og kan blive tildelt begge delaftaler.Rammeaftalens anslåede værdi er 11.500.000DKK, mens rammeaftalens maksimale værdi er 27.000.000 DKK.De anslåede værdier og maksimale værdier af de enkelte delaftaler er følgende:Delaftale 1 – Kranvognskørsel har en anslået værdi på 8.000.000 DKK, mens den maksimale værdi er 18.000.000 DKK.Delaftale 2 – Blokvognskørsel har en anslået værdi på 3.500.000 DKK, mens den maksimale værdi er 9.000.000 DKK.Ordregiver ønsker at hver delaftale er en eneleverandøraftale. Som nævnt ovenfor, kan én tilbudsgiver blive tildelt begge delaftaler.
Interne Kennung2026-0005256
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Kranvognskørsel
BeschreibungDelaftale 1 – KranvognskørselAnvendes ved køb af transport af jord, grus, sand, asfalt og lignende materialer. Dertil indeholder delaftalen også kørsel med trækker med sættevogn. Delaftale 1 – Kranvognskørsel har en anslået værdi på 8.000.000 DKK, mens den maksimale værdi er 18.000.000 DKK.
Interne Kennung2026-0005256-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Blokvognskørsel
BeschreibungDelaftale 2 – BlokvognskørselAnvendes ved køb af transport af Københavns Kommunes materiel- og maskinpark. Eksempler på materiel findes i bilag B2.Delaftale 2 –Blokvognskørsel har en anslået værdi på 3.500.000 DKK, mens den maksimale værdi er 9.000.000 DKK.
Interne Kennung2026-0005256-1