2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nordværk Affaldsenergi A/S' udbud af rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand
Beschreibung: Udbuddet vedrører en rammeaftale om levering af ad hoc teknisk rådgivning og bistand forbundet med Nordværk Affaldsenergi A/S' (herefter "Ordregiver") aktiviteter. Den tekniske rådgivning og bistand vil henhøre under Ordregivers forsyningsvirksomhed. Den tekniske rådgivning omfatter generelt ydelser i henhold til Danske Arkitektvirksomheder og FRI’s ydelsesbeskrivelser (Ydelsesbeskrivelse: Byggeri og Landskab 2018, Ydelsesbeskrivelse: Anlæg 2019 samt Ydelsesbeskrivelse: Bygherrerådgivning 2019) samt senere versioner heraf, herunder – men ikke begrænset til – de ydelser, der er nærmere beskrevet i pkt. 8.3 i ”Udkastet til rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand” (herefter: ”Udkast til rammeaftale”), der indgår som en del af udbudsmaterialet. De nærmere vilkår for den tekniske rådgivning fremgår af Udkast til rammeaftale. Aftaleudkastet er genstand for forhandling, jf. pkt. 9. Rammeaftalen har en anslået værdi på DKK 60.000.000 ekskl. moms og en maksimal værdi på DKK 70.000.000 ekskl. moms. Ordregiver har ret til at udvide Rammeaftalens økonomiske ramme, hvis rammeaftalen anvendes i større omfang end forventet, jf. reguleringen i Rammeaftalens pkt. 8.4. Rammeaftalen er ikke eksklusiv. Ordregiver er således berettiget til at antage tredjemand til konkrete opgaver. Ordregiver er endvidere ikke forpligtet til at aftage ydelser fra tilbudsgiveren, og tilbudsgiveren er derfor ikke garanteret nogen minimumsomsætning under rammeaftalen.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver ønsker med dette udbud at indgå rammeaftale med en bredt funderet, fast rådgiver – forventeligt et større rådgivende ingeniørfirma – som skal bistå med at løse Ordregivers løbende behov for ad hoc teknisk rådgivning og bistand forbundet med Ordregivers aktiviteter. Rammeaftalen udbydes som én samlet aftale med én Rådgiver. Ordregiver har valgt ikke at opdele opgaven i delkontrakter, idet det af hensyn til Ordregivers administration af opgaven og for at minimere grænsefladeproblematikker er mest hensigtsmæssigt, at opgaven udføres af én og samme rådgiver. Tilsvarende er det Ordregivers vurdering, at en opdeling af opgaven i delkontrakter og en deraf følgende potentielt øget konkurrence ikke opvejer den øgede indsats ved selve udbuddet og den efterfølgende kontraktstyring. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivet (Direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014). Ansøgningen om prækvalifikation skal være på dansk og udgøres af et udfyldt ESPD, som er et foreløbigt bevis for, at ansøger ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, som fremgår af pkt. 7.4 i udbudsbetingelserne, og for ansøgers egnethed, jf. pkt. 7.4 i udbudsbetingelserne. Ud over udfyldt ESPD, herunder eventuelt ESPD for underrådgiver og konsortiedeltager, skal ansøgningen vedlægges følgende materiale: • Såfremt ansøgning afgives af et konsortium, skal ansøgningen vedlægges en erklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem Ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Et eksempel på en konsortieerklæring, der med fordel kan anvendes, indgår som en del af udbudsmaterialet. • Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal ansøgningen vedlægges en erklæring om, at den støttende enhed hæfter solidarisk med ansøger i forbindelse med dennes opfyldelse af kontrakten. Et eksempel på en støtteerklæring, der med fordel kan anvendes, indgår som en del af ud-budsmaterialet. • Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, skal ansøgningen vedlægges en erklæring om, at den støttende enhed stiller sin tekniske og faglige formåen til rådighed for ansøger ved dennes opfyldelse af kontrakten. Et eksempel på en støtteerklæring, der med fordel kan anvendes, indgår som en del af udbudsmaterialet. Ordregiver forventer, at der i forbindelse med prækvalifikationen vil blive prækvalificeret 3 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive indledende tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele rammeaftalen på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud. Såfremt Ordregiver ikke benytter denne adgang til at tildele rammeaftalen på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud, vil Ordregiver forud for tildeling af rammeaftalen føre individuelle, bilaterale forhandlinger med hver af tilbudsgiverne. Ordregiver forventer at gennemføre ét individuelt forhandlingsmøde med hver tilbudsgiver. Ordregiver kan beslutte at udvide forhandlingsforløbet, hvis Ordregiver skønner, at det er fordelagtigt i forhold til at opnå optimale tilbud på rammeaftalen. En udvidelse af forhandlingsforløbet kan bestå i, at Ordregiver efter gennemførelsen af de individuelle forhandlingsmøder beslutter at gennemføre yderligere forhandlinger med tilbudsgiverne, inden tilbudsgiverne opfordres til at afgive revideret tilbud. Ordregiver forbeholder sig desuden at gennemføre yderligere forhandlingsrunder og dermed at opfordre tilbudsgiverne til afgivelse af yderligere reviderede tilbud. Ordregiver vil tildele rammeaftalen til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, hvilket identificeres på grundlag af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Forud for tildeling af rammeaftalen skal Ordregiver i henhold til udbudslovens § 151, stk. 1, indhente endelig dokumentation for oplysningerne i ESPD fra den tilbudsgiver, som Ordregiver påtænker at tildele rammeaftalen. Ordregiver er dog berettiget til at indhente dokumentationen på et tidligere tidspunkt, hvis det skønnes nødvendigt for, at udbuddet gennemføres korrekt. Ordregiver har i dette udbud besluttet at indhente dokumentation fra de prækvalificerede ansøgere i forbindelse med opfordring til afgivelse af indledende tilbud. Ordregiver vil fastsætte en passende frist for fremlæggelse af dokumentationen. Ordregiver vil efterspørge følgende som dokumentation for, at tilbudsgiverne ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde: Virksomheder, der er etableret i Danmark, kan anvende en serviceattest fra Erhvervsstyrelsen. Det gælder også, hvis virksomheden har udenlandske ledelsesmedlemmer. Virksomheder, der ikke er beliggende i Danmark, kan fremlægge følgende dokumentation (i prioriteret rækkefølge): • Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokumenter udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed samt certifikater udstedt af de kompetente myndigheder • Erklæringer under ed • Erklæringer på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig eller administrativ myndighed, for en notar eller for en kompetent faglig organisation i det land, hvor virksomheden er etableret. Som dokumentation for oplysninger om henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og teknisk og faglig formåen kan tilbudsgiver fremlægge følgende: • Kontaktoplysninger (e-mailadresse og telefonnummer) til en kontaktperson hos de kunder, der er oplyst som referencer, hvis disse oplysninger ikke fremgår af tilbudsgiverens ESPD • Reviderede årsregnskaber eller uddrag heraf, som viser henholdsvis tilbudsgivers samlede årsomsætning i de seneste tre afsluttede og reviderede regnskabsår og tilbudsgivers egenkapital og soliditetsgrad i det senest afsluttede og reviderede regnskabsår. Tilbudsgiver kan dog også dokumentere sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som efter Ordregivers vurdering er passende.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71700000 Kontroll- und Überwachungsleistungen, 71800000 Beratung in den Bereichen Wasserversorgung und Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000