316409-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Müllsäcke und -beutel aus Polyethylen – EU-udbud vedrørende affaldsposer til Nordværk
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedrørende affaldsposer til Nordværk
BeschreibungDet fremgår af gældende affaldsdirektiver i Aalborg-, Hjørring- og Brønderslev Kommune, at Nordværk uddeler visse typer af affaldsposer til husstandene i disse kommuner. Nordværk har i den forbindelse behov for at gennemføre et udbud med henblik på at indgå en kontrakt vedrørende løbende indkøb af disse affaldsposer (som herefter benævnes ”Kontrakten). Kontrakten udbydes som et offentligt udbud i henhold til Udbudslovens afsnit II. Nordværk har besluttet at opdele Kontrakten i følgende delaftaler: •Delaftale 1: Sorte affaldsposer til restaffald til Aalborg Kommune •Delaftale 2: Grønne affaldsposer til madaffald samt røde affaldsposer til tekstilaffald til Hjørring- og Brønderslev Kommune. Tilbudsgiver har mulighed for at afgive tilbud på den ene eller begge delaftaler. Nordværk foretager særskilte evalueringer af henholdsvis Delaftale 1 og Delaftale 2. Tilbudsgiver kan således få tildelt ingen, én eller begge delaftaler. Delaftale 1 omfatter årlig levering af cirka 390.000 ruller (bestående á 50 poser) af sorte affaldsposer til restaffald. Derudover omfatter Delaftale 2 årlig levering af cirka 224.000 ruller (bestående á 50 poser) eller af cirka 168.000 ruller (bestående á 70 poser) af grønne affaldsposer til madaffald samt cirka 56.000 ruller (bestående á 10 poser) røde affaldsposer til tekstilaffald. Ovenstående leveringsmængder kan dog ændre sig i mindre omfang i Kontraktens løbetid. Sådanne ændringer i leveringsmængder vil primært være begrundet i de enkelte husstandes forbrugsmønstre af affaldsposerne, idet det ikke kan afvises, at de enkelte husstande vil forbruge flere eller færre affaldsposer, end Nordværk oprindeligt har estimeret. Årlige leveringsplaner aftales af Nordværk og de(n) vindende tilbudsgiver(e) – første gang i forbindelse med indgåelse af Kontrakten og herefter hvert år. Formålet med fastlæggelse af disse leveringsplaner vil være at aftale det nøjagtige leveringstidspunkt for de enkelte leverancer, og således alle affaldsposer – af hensyn til Nordværks tilgængelige lagerkapacitet – ikke leveres på samme tid. Kontrakten træder i kraft, når denne er underskrevet af Nordværk og de(n) vindende tilbudsgiver(e) – dog tidligst den 1. juli 2026. Kontrakten løber herefter til den 31. januar 2030, medmindre Nordværk forinden gør brug af option om forlængelse. Nordværk har således mulighed for at forlænge Kontrakten á to omgange i op til 12 måneder pr. gang. Nordværks krav til de(n) vindende tilbudsgiver(e), til affaldsposerne og lignende er nærmere beskrevet i det øvrige udbudsmateriale, jf. i den forbindelse pkt. 1.5. Nærværende udbud er et genudbud. Nordværk har således tidligere ved udbudsbekendtgørelse nr. 87161-2026 igangsat EU-udbud af Kontrakten. Nordværk valgte imidlertid at annullere denne udbudsproces. Annullationen af den tidligere udbudsproces var begrundet i den igangværende konflikt i Iran samt det deraf medfølgende behov for at tilpasse udbudsmaterialet. Nordværk har i forbindelse med nærværende genudbud foretaget en række tilpasninger til udbudsmaterialet. Disse tilpasninger er forsøgt beskrevet i Bilag 5 – Ændringer i udbudsmaterialet. Derudover har Nordværk også vedlagt en oversigt over de spørgsmål/svar, som blev afgivet under den oprindelige udbudsproces. Denne oversigt vedlægges som Bilag 6 – Oversigt over spørgsmål/svar afgivet under den oprindelige udbudsproces.
Interne Kennung703321
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller begge delaftaler. Nordværk foretager særskilte evalueringer af henholdsvis Delaftale 1 og Delaftale 2 Tilbudsgiver skal i forbindelse med udfyldelse af tilbudslisten udfylde fanen ”Forside”. Såfremt tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på begge delaftaler – men alene ønsker at få tildelt den ene af disse - skal tilbudsgiver på fanen ”Forside” desuden angive, hvilken delaftale tilbudsgiver ønsker at få tildelt, såfremt det vurderes, at tilbudsgiver har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud på begge delaftaler. Såfremt tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på Delaftale 1, skal tilbudsgiver derudover udfylde fanen ”Delaftale 1”, ligesom fanen ”Delaftale 2” skal udfyldes, såfremt tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på denne delaftale. Kontrakten tildeles de(n) tilbudsgiver(e), som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud på den enkelte delaftale. Nordværk vil således foretage særskilte evalueringer for de enkelte delaftaler. Nordværk kan således tildele tilbudsgiver begge, en eller ingen af delaftalerne. Tilbuddet inklusive eventuelle bilag skal afgives på dansk og/eller engelsk mens mål- og vægt-betegnelser ønskes på dansk og anses for at være danske, medmindre andet udtrykkeligt fremgår. Alle beløb og møntangivelser skal være i danske kroner. Certificering og anden passende dokumentation må gerne være på engelsk eller tysk. Nordværk kan anmode tilbudsgiver om oversættelse af tilbuddet til dansk. Oversættelsen sker i givet fald for tilbudsgivers regning. Nordværk er i sin vurdering af tilbuddene berettiget til, men efter omstændighederne ikke forpligtet til, at se bort fra materiale på andre sprog end de nævnte. Nærværende udbud er et genudbud. Nordværk har således tidligere ved udbudsbekendtgørelse nr. 87161-2026 igangsat EU-udbud af Kontrakten. Nordværk valgte imidlertid at annullere denne udbudsproces.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 19640000 Müllsäcke und -beutel aus Polyethylen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Sorte affaldsposer til restaffald til Aalborg Kommune
BeschreibungDelaftale 1 omfatter årlig levering af cirka 390.000 ruller (bestående á 50 poser) af sorte affaldsposer til restaffald. Nordværk forventer, at hver husstand i Aalborg Kommune bruger cirka tre ruller (bestående á 50 poser) sorte affaldsposer til restaffald om året. Da der cirka er 130.000 husstande i Aalborg Kommune, skal Leverandøren hvert år levere cirka 390.000 ruller sorte affaldsposer til restaffald i henhold til Kontrakten I Aalborg Kommune skal borgere sortere mad- og restaffald i særskilte poser. Affaldsposerne til henholdsvis mad- og restaffald skal imidlertid afleveres i den samme affaldsbeholder. Mad- og restaffald indsamles herefter af komprimatorindsamlingsbiler, som kompromitterer affaldet og fragter dette til et farvesorteringsanlæg, hvor de grønne affaldsposer til madaffald sorteres fra de sorte affaldsposer til restaffald. Det er et krav, at de sorte affaldsposer til restaffald kan holde til ovenstående proces. Det er derudover et krav, at de sorte affaldsposer til restaffald er egnet til opsamling af restaffald.
Interne Kennung703323
Zusätzliche Einstufung (cpv): 19640000 Müllsäcke und -beutel aus Polyethylen
Optionen
Beschreibung der OptionenNordværk har, som en option, mulighed for at tilkøbe, at informationsmaterialet påtrykkes et indstikskort, som lægges ind i pakken. Det skal være muligt at påtrykke informationsmateriale på begge sider af indstikskortet.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Grønne affaldsposer til madaffald samt røde affaldsposer til tekstilaffald til Hjørring- og Brønderslev Kommune
BeschreibungDelaftale 2 omfatter årlig levering af cirka 224.000 ruller (bestående á 50 poser) eller af cirka 168.000 ruller (bestående á 70 poser) af grønne affaldsposer til madaffald samt cirka 56.000 ruller (bestående á 10 poser) røde affaldsposer til tekstilaffald. Leverandøren er forpligtet til at sikre, at de enkelte leverancer af affaldsposer så vidt muligt har et ensartet udtryk. Det er derudover et krav, at de grønne affaldsposer til madaffald er egnet til opsamling af madaffald, som eksempelvis kan være frugt og grønt, kaffefiltre og te filtre af papir, æggeskaller, fisk og skaldyr, afskårne blomster, brød og kager, knogler, kød, ris og pasta, fedt og sovs, ost og mælkeprodukter, nedfaldsfrugt mv. Det er desuden et krav, at de røde affaldsposer til tekstilaffald er egnet til opsamling af tekstil-affald.
Interne Kennung703324