317980-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Ungdoms- og familieboliger, Herning - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ungdoms- og familieboliger, Herning - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Beschreibung: Projektet omfatter etablering af 100 almene ungdoms- og 26 familieboliger i en del af den eksisterende sygehusbygning beliggende Margrete Guldsgade 10, 7400 Herning. De oprindelige bygninger består af bygning 15, 16 og 17 – og her skal bygning 15 omdannes til det almene boligselskabs Lejerbo’s kommende ungdoms- og familieboliger. Bygningen som er bevaringsværdig skal omdannes fra sygehusfunktion til boliger. Boligerne bliver en kombina¬tion af ungdomsboliger og familieboliger, med tilhørende fællesfunktioner såsom fællesrum, studierum, vaskeri og cykelkælder. Den nye adresse for projektet er Margrete Gulds Gade 10, 7400 Herning. Almene boligselskaber er omfattet af Udbudsloven, og Nordstern er som delegeret bygherre/totalentreprenør for Lejerbo´s forpligtet til at løfte udbudspligten for de almene boliger. Nordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør i alt 16 fagentrepriser og/eller leverancer.
Vorherige Bekanntmachung: 223508-2024
Interne Kennung: Ungdoms- og familieboliger, Herning - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddene gennemføres som et offentlige udbud
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: B05.02 Levering af vinduer
Beschreibung: Levering af nye vinduer iht tegninger, men tilpasset opmåling.
Interne Kennung: Levering af vinduer
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44221100 Fenster
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: B05.03 Jord og kloak
Beschreibung: Nye regn- og kloakledninger i jord. Etablering af dræn og isolering af kælderydervæg. Bundopbygning i terræn
Interne Kennung: Jord og kloak
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen
Los: LOT-0003
Titel: B05.05 Belægning og Anlægsentreprenør
Beschreibung: Belægning-, og anlægsgartnerarbejder i terræn.
Interne Kennung: Belægning og Anlægsentreprenør
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten
Los: LOT-0004
Titel: B05.09 Mure indvendig
Beschreibung: Tilpasning af eksisterende bygning til ny anvendelse, tilmuring/nye murhuller. Etablering af nye badeværelser, herunder nye undergulve og flisearbejder
Interne Kennung: Mure indvendig
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten, 45211310 Bau von Badezimmern
Los: LOT-0005
Titel: B05.10 Tømrer indv.
Beschreibung: Indvendige arbejder, etagedæk, døre, trapper, loft, lister, fodlister og gerigter
Interne Kennung: Tømrer indv.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0006
Titel: B05.11, Tømrer, tag - incl. stillads, og nedbrydning, men excl. Blikkenslager
Beschreibung: Nedbrydning af eksisterende tagbeklædning. Udskiftning af eksisterende undertag og lægtertag og vinduer, inklusiv nedbrydningsarbejder, stilladser. Udbedring af eksisterende kviste.
Interne Kennung: Tømrer, tag - incl. stillads, og nedbrydning, men excl. Blikkenslager
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45262100 Gerüstarbeiten
Los: LOT-0007
Titel: B05.11a, Tømrer, tag - Her af blikkenslager arbejder.
Beschreibung: Blikkenslagerarbejder
Interne Kennung: Tømrer, tag - Her af blikkenslager arbejder.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten
Los: LOT-0008
Titel: B05.12, Maler
Beschreibung: Malerbehandling af vægge, lofter, træværk, værn og gelænder
Interne Kennung: Maler
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten
Los: LOT-0009
Titel: B05.17 Gulventreprenør
Beschreibung: Spartlede undergulv med ny belægning af vinyl og linoleum.
Interne Kennung: Gulventreprenør
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Los: LOT-0010
Titel: B05.20 Tagentreprenør
Beschreibung: Nyt pap på eksisterende zinktag på bygningsdele som støder op til eksist. Elevatortårn
Interne Kennung: Tagentreprenør
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten
Los: LOT-0011
Titel: B05.21, Tagsten
Beschreibung: Levering og montering af tagsten på nyt underlag
Interne Kennung: Tagsten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45261211 Ziegeldachdeckarbeiten, 44112400 Dachkonstruktionen
Los: LOT-0012
Titel: B05.24, VVS
Beschreibung: Afkobling af eksisterende anlæg. Etablering af interims varme og vand i byggeperioden. Ny VVS installation og sanitet for boliger og fællesarealer.
Interne Kennung: VVS
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44115200 Klempner- und Heizungsinstallationsbedarf, 44411000 Sanitärerzeugnisse, 45232460 Sanitäre Anlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen
Los: LOT-0013
Titel: B05.25, Ventilation
Beschreibung: Etablering af nyt ventilationsanlæg i bygningen for boliger og fællesarealer incl. nødvendige bygningsarbejder.
Interne Kennung: Ventilation
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 45232460 Sanitäre Anlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen
Los: LOT-0014
Titel: B05.38, Mure udvendigt
Beschreibung: Afrensning af eksisterende murværk, samt udbedring af skader. Ændringsarbejder i facader, tilmuring og etablering af murhuller. Opmuring af nyt facadeudsnit.
Interne Kennung: Mure udvendigt
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten
Los: LOT-0015
Titel: B05.26, El
Beschreibung: Afkobling af eksisterende installation. Etablering af ny installation og belysning incl. tilhørende bygningsarbejder
Interne Kennung: El
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten
Los: LOT-0016
Titel: B0.50, Hårde hvidevare og inventar.
Beschreibung: Levering og montering af inventar og hvidevare i boliger
Interne Kennung: Hårde hvidevare og inventar.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 42716120 Waschmaschinen, 45421151 Installation von Einbauküchen