2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om levering og drift af Digital Observation
Beschreibung: Guldborgsund Kommune udbyder en Kontrakt om levering og drift af Digital Observation. Ordregiver vil i samarbejde med Ordregivers leverandør af Digital Observation udrulle en moderne, cloudbaseret løsning til digital observation. Formålet med Kontrakten er at etablere en fremtidssikret, driftssikker og sammenhængende løsning, der understøtter tryghed for borgerne og effektive arbejdsgange for medarbejderne på plejecentre. Ordregiver har planlagt opsætning og idriftsættelse af 250 digitale observationsenheder til brug for anonymiseret tilsyn, hændelsesdetektering og understøttelse af natte- og tryghedsbesøg – med særligt fokus på skærmede afsnit og midlertidige døgnophold pladser (MDO). Samtidig har Ordregiver indgået kontrakt med en leverandør om en omfattende modernisering af Ordregivers nødkaldsløsning, hvor nødkaldeanlæg, sensorer og GPS-enheder skal udskiftes og implementeres på ny. Begge løsninger skal udgøre en helhed, hvor nødkald, medarbejderalarm og digital observation integreres med hinanden. Brugervenlighed og enkel drift er centrale krav, ligesom fuld integration mellem ydelserne i de to Kontrakter vægter højt, med henblik på at understøtte sammenhængende arbejdsgange og effektiv håndtering af hændelser. Leverandøren skal i kontraktperioden have fokus på løbende evaluering og forbedring af løsningen baseret på feedback fra brugere og teknologiske fremskridt. ABONNEMENTSLØSNING Kontrakt om Digital Observation omfatter levering og drift af Digital Observation i form af en abonnementsløsning. Abonnementsløsningen skal omfatte implementering af alt nødvendigt udstyr, software, SIM-kort, teknisk infrastruktur, administrationssystem, drift og vedligeholdelse af en samlet cloudbaseret løsning til digital observation og digitalt tilsyn på Ordregivers plejecentre og med mulighed for anvendelse i hjemmeplejen. Løsningen skal sikre anonymiserede digitale tilsyn med billedvisning, tovejskommunikation og detektering af hændelser som fald, tilstedeværelse og bevægelse. Abonnementsløsningen omfatter desuden løbende opdateringer, vedligeholdelse og udskiftning af udstyr samt understøttelse af integration til nødkaldsløsning.
Vorherige Bekanntmachung: 669946-2025
Interne Kennung: 26-007921
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35125000 Überwachungssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32570000 Kommunikationsanlage, 33196100 Hilfsmittel für ältere Leute, 33196200 Hilfsmittel für Behinderte, 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 35121000 Sicherheitsausrüstung, 35121700 Alarmsysteme, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: OPTIONER I KONTRAKTEN Kontrakt om levering og drift af Digital Observation omfatter følgende optioner: Option 1 Levering og drift af op til 50 yderligere abonnementer i kontraktperioden. Option 2 Gennemførelse af op til seks kurser i kontraktperioden efter implementering for blandt andet nye medarbejdere. Kurserne skal gennemføres som tilstedeværelsesundervisning i Guldborgsund Kommune med op til 15 medarbejdere på hvert kursus.