2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om Commissioning-ledelse
Beschreibung: På Havnegade 5 i København ligger Danmarks Nationalbanks ikoniske hovedsæde. Det skal over en længere årrække gennemgå en større og nødvendig restaurering. Bygningen er tegnet af arkitekten Arne Jacobsen og opført i årene 1965-1978, og i 2009 blev bygningen fredet. Alle opgaverne i projektet skal derfor løses i tæt dialog med Slots- og Kulturstyrelsen under hensyntagen til, at bygningen er fredet. Nationalbanken og projektets totalrådgiver varetager denne dialog. Nationalbanken har opdelt det samlede restaureringsprojekt i tre delprojekter, og hvert delprojekt forventes udbudt i flere entrepriser: • DN300. Opdriftssikring (bygningen skal opdrifts- og klimasikres); • DN200. Udvendige Arbejder (facader, tag og haver skal restaureres); og • DN100. Indvendige Arbejder (som er et omfangsrigt delprojekt, hvor der skal arbejdes med en række opgaver. Bl.a., skal en del af bygningen PCB-saneres og udvalgte dækforkanter asbestsaneres, brandsikkerheden og inde- og arbejdsklimaet skal forbedres, og så skal bygningens indretning gøres mere tidssvarende). Denne kontraktindgåelsesbekendtgørelse vedrører en rammeaftale om Commissioning-ledelse, som omfatter Commissioning-ledelse iht. DS3090 i forbindelse restaureringen og renoveringen af Nationalbankens ejendom, beliggende Havnegade 5. Opgaverne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Der vil blive indgået én rammeaftale med én rådgiver. Rammeaftalens anslåede værdi er DKK 2.200.000, og den maksimale værdi er DKK 2.700.000. Værdien afhænger af behovet for yderligere/supplerende Commissioning-ledelse i tilfælde af projektets forsinkelse eller ved tilbagegang i forbindelse med tests og indkøring/ibrugtagning. Udbuddet er udarbejdet af Nationalbanken i samarbejde med projektets Totalrådgiver, et konsortium bestående af EKJ Rådgivende Ingeniører samt Schmidt Hammer Lassen (tidligere Rørbæk og Møller Arkitekter), og Byggeledelsen, bestående af Thranekær Rådgivende Ingeniører (tidligere Børthy • Schriver • Lundemann). Opgaverne i henhold til denne rammeaftale skal planlægges og udføres i tæt samarbejde med blandt andre Nationalbankens totalrådgiver, byggeledelsen, entreprenørerne og Nationalbankens projektchef.
Vorherige Bekanntmachung: 161444-2026
Interne Kennung: DN100
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens regler herom.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Denne kontraktindgåelsesbekendtgørelse vedrører en rammeaftale om Commissioning-ledelse, som omfatter Commissioning-ledelse iht. DS3090 i forbindelse restaureringen og renoveringen af Nationalbankens ejendom, beliggende Havnegade 5. Opgaverne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Udbuddet er udarbejdet af Nationalbanken i samarbejde med projektets Totalrådgiver, et konsortium bestående af EKJ Rådgivende Ingeniører samt Schmidt Hammer Lassen (tidligere Rørbæk og Møller Arkitekter), og Byggeledelsen, bestående af Thranekær Rådgivende Ingeniører (tidligere Børthy • Schriver • Lundemann). Opgaverne i henhold til denne rammeaftale skal planlægges og udføres i tæt samarbejde med blandt andre Nationalbankens totalrådgiver, byggeledelsen, entreprenørerne og Nationalbankens projektchef.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Nationalbanken er berettiget til at forlænge rammeaftalen med 2 x 12 måneder, således at rammeaftalen kan forlænges med i alt 2 år, jf. rammeaftalens pkt. 20.5.