320782-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Fahrzeuge für Abfall – EU-udbud af 7 stk. fabriksnye og færdigopbyggede lastbiler til Indsamling i Nordværk I/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af 7 stk. fabriksnye og færdigopbyggede lastbiler til Indsamling i Nordværk I/S
BeschreibungUdbuddet omfatter indkøb af 7 stk. fabriksnye og færdigopbyggede lastbiler til Nordværk I/S. Indkøbet opdeles i 4 særskilte delaftaler – én delaftale for hver fabriksny- og færdigopbygget lastbilsgruppe. - Delaftale 1: 2 stk. fabriksnye 3-akslede HVO-dieseldrevne renovationsbiler færdigopbyggede med 2-kammer renovationsaggregat. -Delaftale 2: 3 stk. fabriksnye 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer industrirenovationsaggregat til haveaffald. -Delaftale 3: 1 stk. fabriksny 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer, med kran og krogløsning til tømning af nedgravede containere. -Delaftale 4: 1 stk. fabriksny 4-akslet HVO-dieseldrevet chassis 32 ton færdigopbyggede med kroghejs renovationsbil Nordværk vil for hver delaftale indgå kontrakt med én leverandør, der herefter skal varetage levering af de fabriksny- og færdigopbygget lastbil omfattet af den pågældende delaftale.
Interne Kennung717744
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til § 56 i Bekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023 om udbudsloven (herefter benævnt Udbudsloven). Udbudsprocessen består således af en samlet tilbudsfase. Udbudsprocessen er struktureret i følgende, overordnede dele: • Udarbejdelse og indlevering af tilbud: Tilbudsgiver udarbejder sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet og afgiver tilbud inden tilbudsfristens udløb. Tilbudsgiver har i denne periode mulighed for at stille skriftlige spørgsmål. • Vurdering af tilbuddene: Nordværk påbegynder vurderingen af tilbuddene umiddelbart efter, at disse åbnes. Vurderingen af tilbuddene foretages af Nordværk i overensstemmelse med de angivne tildelingskriterier. • Tildeling af Kontrakten: Før Nordværk træffer endelig beslutning om tildeling af Kontrakten, skal Nordværk kræve, at den tilbudsgiver, som Nordværk har til hensigt at tildele Kontrakten, fremlægger dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i det respektive fælles europæiske udbudsdokumenter (ESPD). Når Nordværk har modtaget dokumentation og truffet endelig beslutning om tildeling af Kontrakten, underrettes samtlige tilbudsgivere herom. Kontrakten anses først for indgået, når Kontrakten er underskrevet af begge parter. Kontrakten kan ikke underskrives før udløbet af standstill-perioden på 10 kalenderdage.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144510 Fahrzeuge für Abfall
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34142000 Kranwagen und Muldenkipper, 34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke, 34144512 Müllverdichtungsfahrzeuge
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: 2 stk. fabriksnye 3-akslede HVO-dieseldrevne renovationsbiler færdigopbyggede med 2-kammer renovationsaggregat.
BeschreibungLevering af 2 stk. fabriksnye 3-akslede HVO-dieseldrevne renovationsbiler færdigopbyggede med 2-kammer renovationsaggregat (26 tons). Nordværk vil for hver delaftale indgå kontrakt med én leverandør, der herefter skal varetage levering af de fabriksny- og færdigopbygget lastbil omfattet af den pågældende delaftale. For nærmere beskrivelse af det udbudte henvises der til udbudsmaterialet.
Interne Kennung717749
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34144510 Fahrzeuge für Abfall, 34144512 Müllverdichtungsfahrzeuge
Menge2 Stück
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: 3 stk. fabriksnye 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer industrirenovationsaggregat til haveaffald.
BeschreibungLevering af 3 stk. fabriksnye 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer industrirenovationsaggregat til haveaffald (26 tons). Nordværk vil for hver delaftale indgå kontrakt med én leverandør, der herefter skal varetage levering af de fabriksny- og færdigopbygget lastbil omfattet af den pågældende delaftale. For nærmere beskrivelse af det udbudte henvises der til udbudsmaterialet.
Interne Kennung717750
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34144510 Fahrzeuge für Abfall, 34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
Menge3 Stück
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: 1 stk. fabriksny 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer, med kran og krogløsning til tømning af nedgravede containere.
BeschreibungLevering af 1 stk. fabriksny 3-akslet HVO-dieseldrevet renovationsbil færdigopbygget med 1-kammer, med kran og krogløsning til tømning af nedgravede containere (26 tons). Nordværk vil for hver delaftale indgå kontrakt med én leverandør, der herefter skal varetage levering af de fabriksny- og færdigopbygget lastbil omfattet af den pågældende delaftale. For nærmere beskrivelse af det udbudte henvises der til udbudsmaterialet.
Interne Kennung717751
Menge1 Stück
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4: 1 stk. fabriksny 4-akslet HVO-dieseldrevet chassis 32 ton færdigopbyggede med kroghejs renovationsbil
BeschreibungLevering af 1 stk. fabriksny 4-akslet HVO-dieseldrevet chassis 32 ton færdigopbyggede med kroghejs renovationsbil (32 tons). Option: Hjælpefunktion, jf. krav nr. 10, for lettere/nem styring ved langsom kørsel/stilstand. Nordværk vil for hver delaftale indgå kontrakt med én leverandør, der herefter skal varetage levering af de fabriksny- og færdigopbygget lastbil omfattet af den pågældende delaftale. For nærmere beskrivelse af det udbudte henvises der til udbudsmaterialet.
Interne Kennung717752
Optionen
Beschreibung der Optionen• Ordregiver opfordrer Tilbudsgiver til at afgive tilbud på tilføjelse af hjælpefunktion, jf. krav nr. 10, for lettere/nem styring ved langsom kørsel/stilstand. Ved afgivelse af tilbud på optionen skal den tilbudte pris være den samlede pris, som det vil koste Ordregiver at bruge hjælpefunktionen. Det er Tilbudsgivers ansvar, at den afgivne pris er alt inkl. for Ordregivers brug af hjælpefunktionen. • Tilbudsgiver er ikke forpligtet til at afgive tilbud på nærværende option, og Ordregiver gør opmærksom på, at optionen ikke medgår i processen for udvælgelse, evaluering og tildeling i forbindelse med nærværende udbud. • Ordregiver vil ved ordreafgivelse oplyse, om optionen udnyttes.