320873-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen – Udbud af kontrakt om havedrift på delaftale 1 Frederiksborg Slotshave og delaftale 2 Kronborg Slot og Anlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt om havedrift på delaftale 1 Frederiksborg Slotshave og delaftale 2 Kronborg Slot og Anlæg
BeschreibungSlots- og kulturstyrelsen gennemfører et begrænset EU-udbud vedrørende havedrift på to delaftaler: - Delaftale 1 Frederiksborg Slotshave - Delaftale 2 Kronborg Slot og Fæstning
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 Frederiksborg Slotshave
BeschreibungHavedrift på delaftale 1 Frederiksborg Slotshave. Frederiksborg er en italiensk inspireret barokhave, og det er målet at fastholde 1700-tallets haveudtryk med moderne teknik. Kontrakten omfatter havedrift og vinterforanstaltninger på kontraktens ejendom.
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftale 1 Havedrift i Frederiksborg Slotshave omfatter en frivillige option. Optionen er beskrevet i Bilag 2.B SAB Option Barokhaven. Det er frivilligt om tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på optionen. Dvs. at tilbudsgiver ikke er forpligtet til at afgive tilbud på optionen for at deltage i udbuddet. Hvis der ønskes at afgives tilbud på optionen, skal tilbuddet afgives i bilag 1 Tilbudslisten. Eventuelle tilbud på optionen indgår ikke i tilbudsevalueringen.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 Kronborg Slot og Fæstning
BeschreibungHavedrift på delaftale 2 Kronborg Slot og Fæstning. Kronborg i Helsingør, ved indsejlingen til Øresund, er et af Nordeuropas betydeligste renæssanceslotte. Det er også det mest berømte danske slot, kendt verden over fra Shakespeares Hamlet.