321414-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af totalrådgivningsopgave i forbindelse med om- og tilbygning af Skejbygårdsvej 13
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af totalrådgivningsopgave i forbindelse med om- og tilbygning af Skejbygårdsvej 13
BeschreibungUdbud af totalrådgivningsopgave i forbindelse med om- og tilbygning af Skejbygårdsvej 13
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71223000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei raumbildenden Ausbauten, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud af totalrådgivning i forbindelse med om- og tilbygning af Skejbygårdsvej 13
BeschreibungNærværende rådgivningsaftale vedrører Projektet, der omhandler etableringen af et flerbrugerhus på Skejbygårdsvej 13 i den nordlige del af Aarhus. Der er tale om et samlokaliseringsprojekt i en eksisterende bygning, der skal rumme Velfærdsteknologiens Hus (VTH) og et Lærings- og Beskæftigelsestilbud (LBT). Arealfordelingen mellem de to funktioner er ca. 80% til VTH og ca. 20% til LBT. Bygningen består af to sammenhængende bygninger, en administrationsbygning på ca. 4.000 m² og en hal på ca. 3.500 m². Projektet består af en større ombygning og renovering af de to eksisterende bygninger samt etablering af to nye tilbygninger. Projektet er som udgangspunkt ikke etapeopdelt. Projektet realiseres i et samarbejde mellem Aarhus Ejendomme (AaE), der er bygherre, Magistraten for Sociale Forhold og Beskæftigelse (MSB) og Magistraten for Sundhed og Omsorg (MSO), der er driftsherrer på henholdsvis Lærings- og Beskæftigelsestilbuddet (LBT) og Velfærdsteknologiens Hus (VTH). Den anslåede værdi af kontrakten, som anført i nærværende udbudsbekendtgørelsen (BT27Lot og BT27Procedure) og punkt 2.1.3 i 'Prækvalifikationsog udbudsbetingelser' er ikke den anslåede værdi af den udbudte rådgivningsopgaven, men udgør den økonomiske ramme for den del af den samlede opgave, som rådgiver har budgetansvar for. Den del af budgettet, som totalrådgiveren skal styre indeholder samtlige omkostninger ekskl. rådgiverhonorarer og interne kommunale omkostninger. Med hensyn til dokumentation for økonomisk og finansiel formåen skal følgende fremlægges som endelig dokumentation, når Aarhus Kommune anmoder herom: Ansøgers årsrapporter eller uddrag heraf, for det senest disponible regnskabsår, hvis offentliggørelse af årsrapporter er lovpligtigt i det land, hvor ansøger er etableret. Ansøger kan godtgøre sin økonomiske og finansielle formåen ved ethvert andet dokument, som Aarhus Kommune vurderer passende, hvis Ansøger af en gyldig grund ikke er i stand til at fremlægge de dokumenter, som Aarhus Kommune forlanger. Referencelisten fra ESPD’et betragtes som endelig dokumentation. Der vil således ikke blive indhentet yderligere dokumentation for referencerne fra den Ansøger, som Aarhus Kommuner forventer at indgå aftale med. Aarhus Kommune forbeholder sig ret til at kontakte de oplyste referencer. Kravene til dokumentation for pålidelighed af de oplysninger, der er afgivet i ESPD gælder også konsortiedeltagere og enheder, hvis formåen Ansøger baserer sig på. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes evt. underleverandører og/eller underentreprenører og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576, indhentes underskrevet Tro- og loveerklæring vedr. russisk etablering og ejerskab. Kontrakten indeholder et CSRbilag indeholdende bl.a. en arbejdsklausul.