322003-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Offentligt udbud med forhandling af Borgerforløb og Indsatser i Gribskov Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud med forhandling af Borgerforløb og Indsatser i Gribskov Kommune
BeschreibungGribskov Kommune er forpligtet til at sikre, at hjemmeboende borgere, der er visiteret Borgerforløb efter Ældrelovens § 10 har ret til frit valg mellem to (2) eller flere leverandører. Borgere der er visiteret til Borgerforløb efter servicelovens § 83, har ligeledes frit valg mellem to (2) eller flere leverandører. Ved Borgerforløb leveres tillige Indsatser i form af videredelegerede sundhedslovsydelser efter sundhedsloven § 138. Udbuddet omfatter desuden en option på varetagelse af sygeplejeopgaven, såfremt sundhedsreformen medfører, at sygepleje skal integreres som en del af helhedsplejen. Gribskov Kommune har valgt at tilrettelægge dette frie valg ved at indgå Rammeaftale med op til to (2) private leverandører. Gribskov Kommune leverer tilsvarende Borgerforløb og Indsatser som kommunal leverandør. Borgerne kan vælge at få Borgerforløb og Indsatser leveret af den kommunale leverandør eller en af de private leverandører. Efter udbuddet vil der således forventeligt være tre (3) leverandører af opgaveløsningen. Priserne, som ligger til grund for afregning af den/de private leverandører udgøres af de priser, som afgives af den/de vindende tilbudsgivere. Den kommunale leverandør vil, uanfægtet resultatet af udbuddet, blive afregnet til en pris, der afspejler den kommunale leverandørvirksomheds gennemsnitlige, langsigtede omkostninger ved at producere og levere de omfattede Borgerforløb og Indsatser. Ved visitation, vil borgeren skulle vælge hvilken leverandør, der skal udføre Borgerforløbet. Med udgangspunkt i borgerens frie valg, bestiller Ordregivers Visitation opgavens udførsel hos den leverandør, som borgeren vælger. Det er derfor ikke muligt at garantere leverandøren en minimumomsætning på Rammeaftalen, da hele eller dele af omsætningen kan gå til den kommunale leverandør eller den anden af de to (2) private leverandører. De borgere, som på tidspunktet for udbuddets gennemførsel er visiteret og anvender en privat leverandør, skal træffe et valg mellem de to (2) private leverandører som vinder den udbudte rammeaftale. Borgere, der ikke træffer et valg, fordeles efter en fordelingsnøgle, hvor Leverandøren, som har opnået flest point i tilbudsevalueringen, modtager flest borgerhenvisninger og Leverandøren, som opnår færrest point i tilbudsevalueringen, modtager færrest borgerhenvisninger, dog minimum en tredjedel af de borgere, som ikke har truffet et valg. Udbudsmaterialet beskriver den opgave, samt konkrete krav og pligter, der påhviler Leverandøren, i henhold til Borgerforløb efter Ældreloven og Serviceloven samt videredelegerede sundhedslovsydelser (Indsatser). Leverandøren accepterer samtlige vilkår i dette udbudsmateriale inkl. Rammeaftalebilag 1 - Kravspecifikation ved indgåelse af Rammeaftalen og Leverandøren skal til enhver tid på kommunens foranledning kunne fremvise eller dokumentere, at alle krav og pligter bliver efterlevet. Ordregiver henviser til Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation for en nærmere beskrivelse af ydelserne. Den årlige totale volumen er estimeret til 56.000.000 DKK ekskl. moms inkl. option, og der er fastsat en maksimal volumen på 68.000.000 DKK. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse.
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud med mulighed for forhandling efter udbudslovens afsnit III om sociale- og andre specifikke tjenesteydelser. Alle virksomheder, der opfylder betingelserne for afgivelse af tilbud, har mulighed for at deltage i udbuddet. Gribskov Kommune forbeholder sig retten til at tildele på baggrund af det indledende tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver forventer på baggrund af Sundhedsstyrelsens notat om sigtelinjer for den kommunale sygepleje , at Ordregiver i løbet af rammeaftaleperioden vil blive lovmæssigt forpligtet til at integrere helhedspleje og hjemmesygepleje. Ordregiver har på den baggrund valgt at udbyde en option vedrørende varetagelse af sygeplejeopgaven, hvis lovændringen træder i kraft. På tidspunktet for udbuddets offentliggørelse har Ordregiver ikke konkret viden om omfanget eller karakteren af den forventede integration mellem helhedspleje og sygepleje, som lovgiver påtænker at indføre. Det er derfor uklart, om sygeplejen skal indgå som en integreret del af de brede og sammenhængende Borgerforløb, som i dag er et krav for helhedsplejen i ældreloven, eller om der alene vil være tale om en tættere koordinering mellem helhedspleje og hjemmesygepleje i den enkelte borgers forløb. Tilsvarende foreligger der ikke viden om, hvorvidt den kommende sundhedslovgivning vil indeholde nærmere regulering af opgavefordelingen mellem kommunale og private leverandører. Uanset disse usikkerheder, ønsker Ordregiver, at tilbudsgiver afgiver en pris på en option vedrørende løsning af sygeplejeopgaven som beskrevet i Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation, afsnit 7 og Rammeaftalebilag 9 – Sygeplejeindsatser (option). Optionen består af to (2) prismodeller: 1. En option, hvor timepriserne er baseret på, at leverandøren på udfører-niveau leverer samtlige sygeplejeindsatser, jf. Rammeaftalebilag 9 (basal, udvidet og specialiseret sygepleje). Myndighedsopgaven bibeholdes hos kommunen. (Visitation m.v.) 2. En option, hvor timepriserne er baseret på, at leverandøren på udfører-niveau leverer basal og udvidet sygepleje, jf. Rammeaftalebilag 9 (de blå- og orangemarkerede indsatser). Dog løses den udvidede sygepleje (orange markeret) alene efter aftale med kommunen. Myndighedsopgaven bibeholdes hos kommunen. (Visitation m.v.) Optionen kan bringes i anvendelse, hvis der i rammeaftaleperioden gennemføres lovændringer som medfører, at sygepleje integreres som en del af helhedsplejen. Hvis optionen aktiveres, vil den gælde i hele aftaleperiodens løbetid. Hvis ny lovgivning angiver en implementeringsfrist for sygeplejeindsatser, vil Ordregiver varsle aktivering af optionen med tre (3) måneder. Benyttes optionen ophører afregningen af videredelegerede sygeplejeydelser. Disse sygeplejeydelser vil i stedet blive afregnet med de priser, der gælder for optionen.