323028-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Werbedienste – Udbud af reklamebureauydelser til Lotto, Vikinglotto, Lotto PLUS, Klub Lotto og Klasselotteriet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af reklamebureauydelser til Lotto, Vikinglotto, Lotto PLUS, Klub Lotto og Klasselotteriet
BeschreibungUdbuddet vedrører reklamebureauydelser for følgende produkter og brands: Lotto, Vikinglotto, Lotto PLUS, Klub Lotto og Klasselotteriet. Leverandøren skal i samarbejde med Kunden udvikle og levere marketing- og kampagneindsatser, der understøtter brandenes langsigtede position, den løbende puljekommunikation samt en agil kommerciel indsats, der sikrer kontinuerlig aktivering på tværs af kanaler og platforme. Leverandøren skal kunne videreudvikle de enkelte brands, med respekt for deres eksisterende fundament og position, og samtidig bidrage til at sikre fortsat relevans, engagement og vækst i målgrupperne.
Interne KennungLotto m.fl.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensEfter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver yder deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne, der deltager i hele udbudsforretningen og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Der ydes dog ikke deltagelsesvederlag til den vindende tilbudsgiver. Vederlaget udgør DKK 70.000 ekskl. moms. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i Bilag C - Forhandlingsplan.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79341000 Werbedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79341100 Werbeberatung, 79341400 Werbekampagnen
5. Los
LosLOT-0000