323432-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Pflegearbeiten für Sportplätze – Udbud af drift og vedligeholdelse af udendørs idrætsanlæg i Frederiksberg Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af drift og vedligeholdelse af udendørs idrætsanlæg i Frederiksberg Kommune
BeschreibungDette udbud vedrører drift og vedligeholdelse af udendørs idrætsanlæg for Frederiksberg Kommune. Den udbudte opgave består i overfejning, toprensning og vintervedligeholdelse af (kunststof)baner, analyse af drænvand, opsamling af løb, vedligeholdelse af mål og net, hækkeklipning, vedligeholdelse af buske, træer og hække m.v. Kommunens udendørsidrætsanlæg benyttes primært af kommunens skoler og foreninger og benyttes hele året. Idrætsfaciliteterne er beliggende på Jens Jessens Vej, Gustav Johannsens Vej, Frederiksberg Idrætspark samt Nandrupvej ligesom opgaven også inkluderer drift af kunstgræsbaner på skolerne: Skolen på Duevej, Skolen på La Cour Vej, Lindvangsskolen og Søndermarksskolen. Kommunen har relativt få udendørsfaciliteter og anvendelsen af faciliteterne er høj og er centrale for flere sportsgrene, herunder fodbold og rugby. Der er i dag tilknyttet 3 årsværk til drift og vedligeholdelse af kommunens udendørs idrætsanlæg. Der vi l i forbindelse med udbuddet ske virksomhedsoverdragelse af disse, hvis opgaven overdrages til ekstern leve-randør. En af disse er ansat som tjenestemand, og det betyder, at såfremt vedkommende skal fortsætte med opgaven ved overgang af denne til erhververen, forudsætter det, at der indgåes en frivillig udlånsaftale med tjenestemanden. Under disse forudsætninger vil erhverver skulle beskæftige tjenestemanden og refun-dere udgifterne, herunder til optjening af tjenestemandspension, til Frederiksberg Kommune. Der vil, jf. ovenstående, som minimum ske virksomhedsoverdragelse af 2 medarbejdere, hvis opgaven overgår til ekstern opgaveløsning. De nærmere vilkår for virksomhedsoverdragelse fremgår af kontraktens afsnit 22. Kommunen afgiver kontrolbud på opgaven. Det årlige vederlag i aftaleperioden vil blive fastsat på baggrund af de af leverandøren tilbudte priser og kommunens faktiske forbrug af leverandørens ydelser. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til afsnit II i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”, hvilket betyder, at enhver egnet tilbudsgiver har ret til at afgive tilbud. Den udbudte kontrakt træder i kraft den 1. september 2025 og ophører uden varsel den 31. august 2029. Desuden har kommunen en option på forlængelse i op til 2 x 12 måneder.
Interne Kennung2025/9
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til afsnit II i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”, hvilket betyder, at enhver egnet tilbudsgiver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77320000 Pflegearbeiten für Sportplätze
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77314000 Grundstückspflege
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKommunen har option på forlængelse af aftalen i op til 2 x 12 måneder.