See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem vedr. jorddeponi
Beschreibung: I forbindelse med Sund & Bælts nuværende og fremtidige anlægsprojekter, herunder bl.a. udvidelsen af Øresundsmotorvejen og etablering af overhalingsspor ved Kalvebod, har Sund & Bælt (og øvrige selskaber i koncernen) behov for bistand til løsning af opgaven vedrørende håndtering af overskudsjord fra opgravningsarbejder. Opgaven vil sædvanligvis omfatte modtagelse, håndtering og endelig bortskaffelse af opgravet jord, herunder behandling, rensning og/eller deponering, i overensstemmelse med gældende miljølovgivning, myndighedskrav og godkendelser. Transport af jord til og fra anlægsplads eller modtageanlæg er som udgangspunkt ikke en del af opgaven. Afhængigt af det konkrete projekt kan opgaven omfatte én eller flere af følgende delopgaver: - modtagelse af jord på godkendt anlæg eller modtageplads, - prøvetagning - analyse og klassificering af jord (fx ren, lettere forurenet eller forurenet jord), - midlertidig oplagring af jord i henhold til gældende regler, - behandling og/eller rensning af jord med henblik på genanvendelse eller korrekt bortskaffelse, - deponering eller nyttiggørelse af jord på godkendt anlæg, - dokumentation og rapportering, samt - faglig rådgivning vedrørende valg af håndtering, behandlingsmetode og overholdelse af myndighedskrav. For visse projekter vil opgaven kunne omfatte samtlige ovenstående ydelser, mens der for andre projekter alene vil være behov for enkelte delopgaver, f.eks. udelukkende modtagelse og deponering. Opgaven skal kunne leveres fleksibelt og skalerbart, så den kan tilpasses projekter af forskellig størrelse, varighed og kompleksitet samt varierende mængder og typer af jord. Jorden vil typisk være opgravet fra eksisterende vejarealer og rabatter, udvidelse og ombygning af vejkonstruktioner samt tilstødende arealer i forbindelse med anlægsarbejder. Jorden kan være tør, våd eller skovlbar/ikke-skovlbar. Nærværende dynamiske indkøbssystem er tilsvarende ordregivers tidligere oprettet dynamisk indkøbssystem med OJEU Reference 146323-2026, og der gælder samme kriterier for optagelse i Systemet. Nærværende indkøbssystem erstatter det dynamisk indkøbssystem med OJEU Reference 146323-2026.
Interne Kennung: .
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der er tale om oprettelse af et dynamisk indkøbssystem, og udbudsprocessen gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens § 101.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90522400 Bodensanierung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 90522000 Dienstleistungen für verseuchten Boden, 90522100 Abtragen von verseuchtem Boden, 90522200 Beseitigung von verseuchtem Boden, 90522300 Sanierung von verseuchtem Boden
5. Los
Los: LOT-0000