See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Højt specialiseret konsulentbistand til udvikling og integration af Danmarks Forskningsportal.
Beschreibung: DTU har modtaget bevillingen; Drift og udvikling af National forskningsportal 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. Bevillingen fortsætter arbejde udført for ministeriet på basis af bevillingerne Drift og udvikling af National forskningsportal 2021-2022, 2023, 2024 samt 2025. Formålet med bevillingen er, at videreudvikle og drive en konsolideret national forskningsportal, Danmarks Forskningsportal, herunder data-infrastrukturer, analyseplatforme og søgesystemer for dansk forskning og forskningsbevillinger samt den National Open Access Indikator. Danmarks Statistik har i 2026 overtaget DTUs rolle i Danmarks Forskningsportal. Danmarks Forskningsportal driver og videreudvikler bl.a. to søgesystemer baseret på data fra mere end 20 lokale institutionelle forskningsdatabaser, en dedupliceret version og en version med dubletter. Der drives og videreudvikles avancerede søgefunktioner der muliggør et komplet og korrekt overblik over den danske forskningsproduktion. Derudover drives og udvikles, på baggrund af samme data og infrastruktur den Nationale Open Access Indikator som løbende monitorerer andelen af åbne forskningspublikationer på de danske universiteter. Der videreudvikles på en konsolideret database med data fra dels de ovennævnte lokale datakilder samt åbne publikationsdata fra OpenAlex. Herudover udvides bevillingsdatabase baseret på data fra danske offentlige og private forskningsfonde. Fortsat konsulentstøtte er nødvendigt for at sikre, at de af ministeriet stillede opgaver, løses tilfredsstillende og i overensstemmelse med ydelsesbeskrivelsen i bevillingen.
Interne Kennung: 12341234
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0000