See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende bygherrerådgivning i forbindelse med opførelse af et slamforbrændingsanlæg på Slagelse Renseanlæg
Beschreibung: Udbuddet omfatter en kontrakt vedrørende bygherrerådgivning i forbindelse med opførelse af et slamforbrændingsanlæg på Slagelse Renseanlæg. SK Spildevand A/S (herefter "Bygherre") har undersøgt mulighederne for en fremtidig slamhåndtering, som er gavnlig for både klima og miljø og har besluttet at opføre et slamforbrændingsanlæg baseret på teknologikonceptet monoforbrænding i roterovn, for at reducere spredning af mikroplastik, miljøfremmede stoffer, tungmetaller mv. Bygherre forventer, at vindende tilbudsgiver (herefter "Rådgiver") primært skal varetage følgende aktiviteter: - Byggeprogram - Myndighedsbehandling/myndighedsprojekt - Udbudsprojekt - Udbud af totalentrepriser (EU-udbud) - Bygherrerådgivning i forbindelse med projektering - Tilsyn, byggeledelse, aflevering og overgang til drift Der er udpeget et område på Slagelse Renseanlæg, hvor forbrændingsanlægget forventes at kunne opføres. Den endelige placering skal Rådgiver bistå med. Bygherre forventer, at arbejdet opdeles i to totalentrepriser henholdsvis opførelse af bygning inkl. forsyninger og selve forbrændingsanlægget inkl. tørring. Rådgivning vedrørende begge entrepriser er en del af kontrakten. Transport/pumpning af slam frem til forbrændingsanlægget er ikke en del af bygherrerådgivningen. Rådgiver skal dog fastlægge snitflader til projektet omkring transport/pumpning af slam, herunder skal Rådgiver påregne samarbejde/koordinering med 'transport/pumpeprojektet'. I udbudsbekendtgørelsens pkt. II.2.7) har Bygherre anført 31/12/2025 som slutdato. Bygherre bemærker, at denne dato alene afspejler den dato, hvor Bygherre forventer, at opførelsen af slamforbrændingsanlægget er afsluttet (dvs. det forventede sluttidspunkt for byggeledelse/tilsyn). Den udbudte rådgiverkontrakt udbydes uden en på forhånd fastsat slutdato, idet kontrakten ophører, når hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler denne i medfør af kontrakten.
Interne Kennung: 199321
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000