See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem - Rådgiver- og konsulentydelser
Beschreibung: Udbuddet omfatter et dynamisk indkøbssystem til indkøb af rådgiver- og konsulentydelser til ARC. Herudover kan det dynamiske indkøbssystem også anvendes af AV Miljø, SMOKA og ARC Affaldsenergi / Waste to Energy A/S. Det dynamiske indkøbssystem udbydes i henhold til Udbudsloven, lov nr. 1564 af 15. december 2015, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014. De ordregivende myndigheder er ikke forpligtet til at anvende det dynamiske indkøbssystem i forbindelse med indkøb af tjenesteydelser inden for de områder, der er dækket af det dynami-ske indkøbssystem. Det dynamiske indkøbssystem er opdelt i kategorier, som hver er omfattet af specifikke egnethedskrav. Egnethedskrav er de krav, der stilles til ansøgerne, for at de kan blive optaget på det dynamiske indkøbssystem.
Vorherige Bekanntmachung: 729525-2022
Interne Kennung: 21/51
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Dynamisk Indkøbssystem
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Teknisk procesoptimering
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med optimering, design, procesanalyser, teknologianalyser til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Interne Kennung: 21/51 Kategori 1
Los: LOT-0002
Titel: Kedler og fyringsanlæg
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for kedler og fyringsanlæg til Affaldsenergianlæg.
Los: LOT-0003
Titel: Røggasrensning
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for røggasrensning til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0004
Titel: Spildevands- og kondensatrensning
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for spildevands- og kondensatrensning til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0005
Titel: Affalds- og slaggekraner
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for affalds- og slaggekraner til Affaldsenergianlæg.
Los: LOT-0006
Titel: Turbine- og generatoranlæg
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for turbine- og generatoranlæg til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0007
Titel: Varmepumper
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for varmepumper til til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0008
Titel: Fjernvarmesystemer
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for fjernvarmesystemer til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0009
Titel: Hjælpeanlæg
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for hjælpeanlæg som fx trykluft, hydraulik, transportsystemer, tank- og siloanlæg mm til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0010
Titel: El, SRO og programmeringsydelser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for El (lav- mellem og højspænding), SRO og programmeringsydelser til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0011
Titel: Vejesystemer
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale, evaluering, idriftsættelse, engineering, 3-d-modeller, design, projektering inden for vejesystemer til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0012
Titel: Bygningsinstallationer
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med bygningsinstallationer (belysning, el, VVS, varme, ventilation, køling mm.), brand- og sikringsanlæg på til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0013
Titel: Forretningsudvikling og optimering
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med asset management, vedligeholdsstrategier, vedligeholdsplanlægning, driftsplanlægning, forretningsudvikling til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0014
Titel: Økonomistyring og -analyser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med økonomirapporter, kontoplaner, vedligeholdsøkonomi, driftøkonomi, bench-marking analyser, skatter, afgifter, tilskud, energiafsætning/ salg af energiproduktion (fx elsystemydelser eller certifikater), Business case til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg.
Los: LOT-0015
Titel: Miljø, arbejdsmiljø, sikkerhed og kvallitet
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med rådgivning, beregning, fagtilsyn, inspektion, analyser og målinger i forbindelse med støj, miljø, arbejdsmiljø, kvalitetsstyring og kvalitetssikring, CE-mærkning, maskinsikkerhed og trykbærende udstyr, ATEX, brand- og sikringsanlæg, kemisk APV og substitution af farlige kemikalier.
Los: LOT-0016
Titel: Lovgivning og Myndighedsforhold
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med regler og lovgivning relateret til Affaldsenergianlæg, Carbon Capture-anlæg og lignende anlæg (fx affald, biomasseaffald, CO2, afgifter, varme- og elforsyning, herunder indberetninger til myndigheder inden for disse områder samt planforhold (VVM, myndighedsansøgninger m.m.). Økonomiske analyser, Samfundsøkonomiske analyser, Politiske analyser, Public affairs.
Los: LOT-0017
Titel: Klima- og miljøanalyser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med klimaanalyser og klimapåvirkninger, klimaregnskab og klimavurderinger, LCA, Cirkulær økonomi, bæredygtighed, miljøanalyser, CO2-deklaration af produkter og affaldsfraktioner.
Los: LOT-0018
Titel: Teknisk dokumentation
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udarbejdelse og opdatering af teknisk dokumentation (fx tegninger, dokumenter, PID'er, el-diagrammer) indenfor fx affaldsenergianlæg, kraftvarmeværker, procesanlæg og facility management.
Los: LOT-0019
Titel: Analyser og målinger - Rådgivning
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til rådgivning i forbindelse med restproduktanalyser, vandanalyser (kedelkemi), miljømålinger (emissioner, støj mm), arbejdsmiljømålinger, oliemålinger, verifikationer.
Los: LOT-0020
Titel: Analyser og målinger - Laboratorieydelser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til udførelse af laboratorieydelser i forbindelse med restproduktanalyser, vandanalyser (kedelkemi), miljømålinger (emissioner), arbejdsmiljømålinger (støj, støv, gasser, temperatur, mikrobiologi, kemiske påvirkninger), oliemålinger, verifikationer.
Los: LOT-0021
Titel: HR-og ledelsesydelser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med ledelsessystemer, personaleudvikling, ledelsesudvikling, rekruttering, personalesager, løn, virksomhedsoverdragelse, organisationsudvikling, proces - og indretningsrådgivning.
Los: LOT-0022
Titel: Affaldsanalyser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med rådgivning og analyser vedr. affaldssortering og affaldssammensætning, brugerundersøgelser og -analyser mm.
Los: LOT-0023
Titel: Tilbudsindhentning, udbud og kontraktstyring
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med udbudskonsulentydelser, planlægning og gennemførelse af tilbudsindhentning og udbud - juridisk/kommercielt, udbud, evaluering og kontraktstyring.
Los: LOT-0024
Titel: IT-Rådgivning
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med anskaffelse af nye systemer, It-relaterede strategier, Forretningsbehov, business case og gevinstrealisering, It-udbud, It-sikkerhed, business continuity og it-compliance, It-arkitektur, It-governance, Projekt- og programledelse, Databehandling, Softwarelicenser, Infrastruktur og hardware, Test, Udvikling af ny funktionalitet, Tilpasning af eksisterende it-systemer, It-systemdrift.
Los: LOT-0025
Titel: IT-Projektledelse
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med IT-Projektledelse (tidsplaner, budgetter, styring af projektorganisation incl. projektdeltagere m.m.), Udviklingsprojekter – IT, tværgående projektledelse, facilitering.
Los: LOT-0026
Titel: Tværgående analyser og udviklingsanalyser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med tekniske analyser vedr. infrastruktur, best practice analyser, analyser af overordnede energisystemer, vurderinger af ejerskabsmodeller mv.
Los: LOT-0027
Titel: Projektledelse
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med projektledelse (tidsplaner, budgetter, styring af projektorganisation incl. projektdeltagere m.m.), udviklingsprojekter, tværgående projektledelse, facilitering.
Los: LOT-0028
Titel: Revisions- og regnskabsydelser
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med lovpligtig revision af årsregnskaber, regnskabspraksis ledelsespåtegning, øvrigt revisionsarbejde, udarbejdelse af modeller til fx beregning og afregning af afgifter og øvrigt revisions- og regnskabsmæssige opgaver, øvrige regnskabs-og økonomiopgaver, udarbejdelse af modeller, skatter, afgifter, business cases, forskellige former for rapporteringer i BI mv.
Los: LOT-0029
Titel: Kommunikationsrådgivning og -analyse
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med kendskabsanalyser, kundeundersøgelser mv.
Los: LOT-0030
Titel: Trafik- og logistik
Beschreibung: Eksempelvis, men ikke begrænset til opgaver i forbindelse med trafik- og logistik analyser.