328760-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Brennstoffe auf Holzbasis – Genudbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi
BeschreibungNordværk Affaldsenergi har løbende behov for at indkøbe grov biomasse, som Nordværk Affaldsenergi anvender som brændsel til sine energianlæg i Aalborg og Hjørring. Nordværk Affaldsenergi udbyder derfor en kontrakt vedrørende køb af grov biomasse (herefter benævnt ”Kontrakten”). Kontrakten træder i kraft ved dennes underskrift, dog tidligst den 1. august 2026. Såfremt Kontrakten træder i kraft den 1. august 2026, skal den vindende tilbudsgiver levere grov biomasse i henhold til den leveringsplan, som er beskrevet i Appendiks C – Nordværk Affaldsenergis forventede behov for levering af grov biomasse, det vil sige fra og med oktober 2026. Hvis Kontrakten imidlertid underskrives på et senere tidspunkt end 1. august 2026, vil de første leveringstidspunkter parallelforskydes tilsvarende. Kontrakten løber herefter som udgangspunkt i fire år. Nordværk Affaldsenergi har dog mulighed for at forlænge Kontrakten med to år á to omgange. Nordværk Affaldsenergi har besluttet at opdele Kontrakten i tre delaftaler. Nordværk forpligter sig til årligt at aftage 5.000 ton grov biomasse om året på hver delaftale. Hver delaftale omfatter således en forpligtelse for den vindende tilbudsgiver til at levere 5.000 ton grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi. Det skal i den forbindelse bemærkes, at tilbudsgiver har mulighed for – men er ikke forpligtet til - at afgive tilbud på den ene, to eller alle tre delaftaler. Tilbudsgiver kan tildeles ingen, en, flere eller alle tre delaftaler. Det skal i forlængelse heraf bemærkes, at de tre delaftaler gælder parallelt i forhold til hinanden. Nordværk Affaldsenergi forventer, at der hovedsageligt skal leveres grov biomasse til sit energianlæg i Aalborg (på adressen Troensevej 2, 9220 Aalborg Øst). Nordværk Affaldsenergi har i henhold til Kontrakten også mulighed for at købe grov biomasse til levering til sit energianlæg i Hjørring (Miljøvej 7, 9800 Hjørring) samt til midlertidig oplag på sit miljøanlæg i Rønnovsdal (Rønnovsholmsvej 154, 9800 Hjørring). Leveringsplan-, leveringstidspunkter mv. skal løbende aftales mellem Nordværk Affaldsenergi og den vindende tilbudsgiver. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17EF (herefter benævnt ”Forsyningsvirksomhedsdirektivet”). Det skal afslutningsvist bemærkes, at nærværende udbud er et genudbud. Nordværk Affaldsenergi har således ved udbudsbekendtgørelse nr. 825860-2025 tidligere igangsat udbudsproces vedrørende køb af grov biomasse. Nordværk Affaldsenergi besluttede imidlertid ved annulleringsbekendtgørelse nr. 85187-2026 at annullere denne udbudsproces.
Interne Kennung718953
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensNordværk Affaldsenergi har besluttet at opdele Kontrakten i tre delaftaler. Nordværk forpligter sig til årligt at aftage 5.000 ton grov biomasse om året på hver delaftale. Hver delaftale omfatter således en forpligtelse for den vindende tilbudsgiver til at levere 5.000 ton grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi. Det skal i den forbindelse bemærkes, at tilbudsgiver har mulighed for – men er ikke forpligtet til - at afgive tilbud på den ene, to eller alle tre delaftaler. Tilbudsgiver kan tildeles ingen, en, flere eller alle tre delaftaler. Det skal i forlængelse heraf bemærkes, at de tre delaftaler gælder parallelt i forhold til hinanden. Den tilbudsgiver, som afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud, tildeles Kontrakten. Nordværk Affaldsenergi vil i den forbindelse undersøge, hvorvidt Nordværk Affaldsenergi samlet opnår det økonomisk mest fordelagtige tilbud for alle delaftaler, såfremt de enkelte delaftaler tildeles til særskilte tilbudsgivere, eller såfremt to eller alle tre delaftaler tildeles til den samme tilbudsgiver.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09111400 Brennstoffe auf Holzbasis
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03413000 Brennholz, 03417000 Holzschnitzel
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - 5000 ton grov biomasse
BeschreibungNordværk Affaldsenergi har besluttet at opdele Kontrakten i tre delaftaler. Nordværk forpligter sig til årligt at aftage 5.000 ton grov biomasse om året på hver delaftale. Hver delaftale omfatter således en forpligtelse for den vindende tilbudsgiver til at levere 5.000 ton grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi. Det skal i den forbindelse bemærkes, at tilbudsgiver har mulighed for – men er ikke forpligtet til - at afgive tilbud på den ene, to eller alle tre delaftaler. Tilbudsgiver kan tildeles ingen, en, flere eller alle tre delaftaler. Det skal i forlængelse heraf bemærkes, at de tre delaftaler gælder parallelt i forhold til hinanden. Det bemærkes, at Tilbudsgiver har mulighed for at afgive særskilte enhedspriser i forhold til, om tilbudsgiver tildeles den ene, to eller alle tre delaftaler. Tilbudsgiver har således eksempelvis mulighed for at tilbyde en rabat, såfremt tilbudsgiver tildeles to eller alle tre delaftaler. Tilbudsgiver skal således udfylde de øvrige felter i Tilbudslisten på følgende måde: •Såfremt tilbudsgiver alene ønsker at få tildelt én delaftale, skal tilbudsgiver udfylde felterne under ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver alene får tildelt én delaftale”. •Hvis tilbudsgiver ønsker at få tildelt to delaftaler, skal tilbudsgiver udfylde felterne under ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles to delaftaler”. •Hvis tilbudsgiver ønsker at få tildelt alle tre delaftaler, skal tilbudsgiver også udfylde felterne under ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles tre delaftaler”. Hvis tilbudsgiver således ønsker at få tildelt alle tre delaftaler, skal tilbudsgiver således udfylde alle felterne under ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver alene får tildelt én delaftale”, ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles to delaftaler” samt ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles tre delaftaler”. Tilbudsgiver afregnes i henhold til Kontrakten efter hvor mange delaftaler, Tilbudsgiver konkret får tildelt. Såfremt tilbudsgiver eksempelvis ønsker at få tildelt alle tre delaftaler – og tilbudsgiver således har udfyldt alle felterne under ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver alene får tildelt én delaftale”, ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles to delaftaler” samt ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles tre delaftaler – men alene får tildelt to delaftaler, vil tilbudsgiver blive afregnet i henhold til de priser, som fremgår under felterne ”Tilbudsliste såfremt tilbudsgiver tildeles to delaftaler”.
Interne Kennung718954
Menge5 000 Tonnen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - 5000 ton grov biomasse
Interne Kennung718955
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 - 5000 ton grov biomasse
Interne Kennung718956