329129-2025 - Wettbewerb
Polen – Kreditgewährung – Usługa udzielenia kredytu długoterminowego w wysokości 5 000 000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUsługa udzielenia kredytu długoterminowego w wysokości 5 000 000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu.
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest Usługa udzielenia kredytu długoterminowego w wysokości 5 000 000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu. 2. Gmina posiada na dzień wszczęcia postępowania zaciągnięty kredyt w wysokości 1 796 171,00 zł i pożyczkę 9 461 585,37 zł 3. Planowana data oddania kredytu do dyspozycji Zamawiającego to 3 dni od daty zawarcia umowy. 4. Kredyt zostanie wykorzystany w terminie od dnia zawarcia umowy do ostatniego dnia spłaty. Udostepnienie kredytu nastąpi na podstawie każdorazowej dyspozycji Gminy Giby. Wykonawca, będzie przekazywał środki pieniężne (transze kredytu) na rachunek Zamawiającego do 2 dni roboczych od dnia złożenia dyspozycji o uruchomieniu kredytu. Realizacja dyspozycji Zamawiającego będzie następowało w formie bezgotówkowej na rachunek budżetu Gminy Giby nr 37 9354 0007 0000 0000 1212 0033. 5. Okres karencji w spłacie rat kapitałowych kredytu obowiązuje do dnia 31 grudnia 2025 r. 6. Harmonogram spłat kapitału w ratach miesięcznych płatnych ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. 7. Oprocentowanie kredytu będzie liczone w oparciu o WIBOR 3M z notowań na dzień 12.05.2025 r. na potrzeby badania ofert. 8. Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 9. Zamawiającemu przysługuje prawo przedterminowej spłaty kredytu w całości lub części, bez dodatkowych kosztów (opłat, prowizji itp.). Oprocentowanie liczone będzie wówczas od aktualnego zadłużenia pozostałego do spłaty. 10. Zamawiający określa sposób ustalenia WIBORU 3M+stawka marży banku do naliczenia oprocentowania kredytu liczony wg. stawki WIBOR 3M wg, notowań na 10 dni kalendarzowych poprzedzających okres obrachunkowy. 11. Zamawiający nie wyraża zgody na podpisanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo bankowe. 12. Informacje dot. Zamawiającego: a) Na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. b) Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. c) W Gminie był prowadzony program postepowania naprawczego w latach 2016 2018 w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009r. o finansach publicznych. d) W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. e) Zamawiający nie posiada zobowiązań z tyt., wykupu wierzytelności, forfaitingu, faktoringu, eFinancingu. f) Zamawiający ma leasing na kwotę 14 413,04 zł g) Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 13. Oprocentowanie kredytu stanowi zmienna stopa procentowa WIBOR dla 3M liczona jako suma średniej arytmetycznej z miesiąca poprzedzającego okres odsetkowy wraz z niezmienną stałą marżą banku. O wysokości oprocentowania w danym miesiącu Wykonawca powiadomi Zamawiającego na piśmie w terminie 7 dni roboczych od daty ustalenia oprocentowania dla danego okresu odsetkowego. 14. Do obliczenia kwoty odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w każdym miesiącu w stosunku do rzeczywistej liczby dni w roku (365/365 oraz 366/366 w roku przestępnym). 15. Spłata odsetek dokonywana będzie w okresach miesięcznych ostatniego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, począwszy od dnia miesiąca, w którym zostanie uruchomiony kredyt.Oprocentowanie zmienne w stosunku rocznym oparte o zmienną stawkę WIBOR 3M i stałą marże banku. Odsetki od wysokości faktycznie uruchomianego kredytu będą naliczane i płatne. Odsetki karne będą naliczane i płatne od niespłaconego kapitału. 16. Wykonawca zobowiązany jest przedstawić wraz z ofertą harmonogram spłaty kredytu. 17. Zamawiający poinformuje Wykonawcę o każdorazowej zmianie terminu spłaty kredytu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli termin spłaty odsetek lub rat kapitałowych przypadnie na sobotę, niedzielę, święto lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, spłata odsetek i rat kapitałowych nastąpi następnego dnia roboczego po tym terminie. 18. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. 19. Zamawiający zastrzega sobie prawo do wykorzystania części przyznanego kredytu oraz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. 20. Zamawiający nie przewiduje udzielenia zaliczek na poczet wykonania zamówienia. 21. Na rachunkach Zamawiającego w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 22. Zamawiający terminowo reguluje wszystkie zobowiązania finansowe. 23. Zamawiający nie ma zaległych zobowiązań wobec ZUS i US. 24. Uchwały i zarządzenia zmieniające budżet Gminy Giby dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem https://bip-uggiby.wrotapodlasia.pl/ 25. Zgodnie z art. 101 ust. 5 PZP Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym w tych dokumentach, jest obowiązany udowodnić, poprzez dołączenie do oferty stosownych przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104–107 PZP, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia. 26. Okres kredytowania do dnia 30.06.2041 roku.
Interne KennungZP.271.8.2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest Usługa udzielenia kredytu długoterminowego w wysokości 5 000 000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu. 2. Gmina posiada na dzień wszczęcia postępowania zaciągnięty kredyt w wysokości 1 796 171,00 zł i pożyczkę 9 461 585,37 zł 3. Planowana data oddania kredytu do dyspozycji Zamawiającego to 3 dni od daty zawarcia umowy. 4. Kredyt zostanie wykorzystany w terminie od dnia zawarcia umowy do ostatniego dnia spłaty. Udostepnienie kredytu nastąpi na podstawie każdorazowej dyspozycji Gminy Giby. Wykonawca, będzie przekazywał środki pieniężne (transze kredytu) na rachunek Zamawiającego do 2 dni roboczych od dnia złożenia dyspozycji o uruchomieniu kredytu. Realizacja dyspozycji Zamawiającego będzie następowało w formie bezgotówkowej na rachunek budżetu Gminy Giby nr 37 9354 0007 0000 0000 1212 0033. 5. Okres karencji w spłacie rat kapitałowych kredytu obowiązuje do dnia 31 grudnia 2025 r. 6. Harmonogram spłat kapitału w ratach miesięcznych płatnych ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. 7. Oprocentowanie kredytu będzie liczone w oparciu o WIBOR 3M z notowań na dzień 12.05.2025 r. na potrzeby badania ofert. 8. Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 9. Zamawiającemu przysługuje prawo przedterminowej spłaty kredytu w całości lub części, bez dodatkowych kosztów (opłat, prowizji itp.). Oprocentowanie liczone będzie wówczas od aktualnego zadłużenia pozostałego do spłaty. 10. Zamawiający określa sposób ustalenia WIBORU 3M+stawka marży banku do naliczenia oprocentowania kredytu liczony wg. stawki WIBOR 3M wg, notowań na 10 dni kalendarzowych poprzedzających okres obrachunkowy. 11. Zamawiający nie wyraża zgody na podpisanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo bankowe. 12. Informacje dot. Zamawiającego: a) Na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. b) Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. c) W Gminie był prowadzony program postepowania naprawczego w latach 2016 2018 w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009r. o finansach publicznych. d) W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. e) Zamawiający nie posiada zobowiązań z tyt., wykupu wierzytelności, forfaitingu, faktoringu, eFinancingu. f) Zamawiający ma leasing na kwotę 14 413,04 zł g) Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 13. Oprocentowanie kredytu stanowi zmienna stopa procentowa WIBOR dla 3M liczona jako suma średniej arytmetycznej z miesiąca poprzedzającego okres odsetkowy wraz z niezmienną stałą marżą banku. O wysokości oprocentowania w danym miesiącu Wykonawca powiadomi Zamawiającego na piśmie w terminie 7 dni roboczych od daty ustalenia oprocentowania dla danego okresu odsetkowego. 14. Do obliczenia kwoty odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w każdym miesiącu w stosunku do rzeczywistej liczby dni w roku (365/365 oraz 366/366 w roku przestępnym). 15. Spłata odsetek dokonywana będzie w okresach miesięcznych ostatniego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, począwszy od dnia miesiąca, w którym zostanie uruchomiony kredyt. Oprocentowanie zmienne w stosunku rocznym oparte o zmienną stawkę WIBOR 3M i stałą marże banku. Odsetki od wysokości faktycznie uruchomianego kredytu będą naliczane i płatne. Odsetki karne będą naliczane i płatne od niespłaconego kapitału. 16. Wykonawca zobowiązany jest przedstawić wraz z ofertą harmonogram spłaty kredytu. 17. Zamawiający poinformuje Wykonawcę o każdorazowej zmianie terminu spłaty kredytu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli termin spłaty odsetek lub rat kapitałowych przypadnie na sobotę, niedzielę, święto lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, spłata odsetek i rat kapitałowych nastąpi następnego dnia roboczego po tym terminie. 18. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. 19. Zamawiający zastrzega sobie prawo do wykorzystania części przyznanego kredytu oraz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. 20. Zamawiający nie przewiduje udzielenia zaliczek na poczet wykonania zamówienia. 21. Na rachunkach Zamawiającego w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 22. Zamawiający terminowo reguluje wszystkie zobowiązania finansowe. 23. Zamawiający nie ma zaległych zobowiązań wobec ZUS i US. 24. Uchwały i zarządzenia zmieniające budżet Gminy Giby dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem https://bip-uggiby.wrotapodlasia.pl/ 25. Zgodnie z art. 101 ust. 5 PZP Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym w tych dokumentach, jest obowiązany udowodnić, poprzez dołączenie do oferty stosownych przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104–107 PZP, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia. 26. Okres kredytowania do dnia 30.06.2041 roku.