329272-2026 - Wettbewerb
Schweden – Umwelttechnische Beratung – Upphandling av konsultstöd inom åtgärder mot övergödning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling av konsultstöd inom åtgärder mot övergödning
Beschreibung: Havs- och vattenmyndigheten söker en konsult som tar fram underlag till stödjande kunskapsunderlag/rådgivningsunderlag om hur en lokal aktör bör genomföra ett urval konkreta (fysiska) åtgärder mot övergödning. Underlagen ska slutbearbetas av utredare på myndigheten, och konsultens underlag ska var ett stöd i utredarens arbete. Efter ytterligare samverkan och kvalitetsgranskning som utförs av myndigheten kommer kunskapsunderlaget läggas ut på Havs- och vattenmyndighetens restaureringsportal som är under uppbyggnad.
Interne Kennung: 2026-002560
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313000 Umwelttechnische Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Upphandling av konsultstöd inom åtgärder mot övergödning
329272-2026 - Konkurrensutsättning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare2026-002560
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001