330970-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Trævarefabrikken , Udbud af fagentrepriser, Thøgersen & Co
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTrævarefabrikken , Udbud af fagentrepriser, Thøgersen & Co
BeschreibungThøgersen & Co. udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør i alt 3 fagentrepriser og/eller leverancer. Pojektet der udbydes omhandler opførsel af 40 almene boliger fordelt på 3 punkthuse af 12 lejligheder, samt 1 rækkehus bestående af 4 boliger – i alt 3.181 m2. Punkthusene opføres med rendefundament i jordrender samt støbt terrændæk. Det stabiliserende råhus udbydes som letbetonelementer for bagmur, lejlighedsskel og elevatorskabt. Hertil laves alle etagedæk som huldæk med slidlagsbeton og tilhørende isolering med gulvvarme. Facaden udføres som skalmuring med isolering samt pladefalse i vinduer og døre. Vinduer/døre i træ/alu. Ikkebærende skillevægge udføres i porebeton. Udvendigt etableres der ophængte stålaltaner, franske altaner, samt baldakiner over hoveddør. Indvendige overflader fuldspartles og hvidmales, og gulv ønskes etableret med laminatgulv. For rækkehuset udføres det som rent træbyggeri, hhv. yder- og indervægge, etageadskillelse samt tagkonstruktion. Tagbeklædningen udføres som kombineret stålpladetag på de skrå tage, og vandrette tage med tagpap. Facaderne fremstår i hhv. træ og stål, STO puds. Indvendige overflader fuldspartles og hvidmales. Generelt for alle skure i terræn er, at de udføres i trækonstruktion med lodret træbeklædning og med tagpap på tag. Ydermere består området af 25 private rækkehuse fordelt på 5 blokke, i type og udseende som rækkehuset for almen – i alt 2.681 m2. Disse udbydes særskilt og er ikke en del af det almene udbud. Hvor de private rækkehuse udmaterikuleres, udføres de almene på én samlet matrikel. Fællesarealerne udføres som en samlet og gennemgående enhed med privat fællesvej, gennemgående fortov og stier samt grønne fællesarealer med blomstereng og forskellige opholdspladser med bord/bænke. Følgende entrepriser udbydes: • Porebeton • Trægulv • Elevator ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Interne KennungTrævarefabrikken , Udbud af fagentrepriser, Thøgersen & Co
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0004
TitelPorebeton
BeschreibungFagentreprisen omhandler levering og montering af indvendige ikke bærende skillevægge i punkthusene inkl. spartel og slibning
Interne KennungPorebeton
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten
LosLOT-0012
TitelTrægulv
BeschreibungFagentreprisen omhandler levering og montering af laminatgulv og underlag samt tilhørende skinner
Interne KennungTrægulv
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 44112200 Fußbodenbeläge, 44112240 Parkett, 44112210 Feste Fußbodenbeläge
LosLOT-0013
TitelElevator
BeschreibungFagentreprisen omhandler levering og montering af 3 stk. komplet elevatorer i punkthusene
Interne KennungElevator
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42416000 Aufzüge, Schrägaufzüge, Hebezeuge, Rolltreppen und Rollsteige, 45313100 Installation von Aufzügen