See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af helhedspleje, personlig pleje og praktiske opgaver, genoptræning, afløsning i hjemmet samt sygepleje til Ringsted Kommune.
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af hjælp efter både serviceloven, ældreloven og sundhedsloven til borgere i Ringsted Kommune. Ringsted Kommune har besluttet, at borgernes ret til frit valg ved levering af visiterede ydelser jf. udbuddets omfang skal bestå af 2 Leverandører, hvor den kommunale hjemmepleje er den ene.
Vorherige Bekanntmachung: 142404-2026
Interne Kennung: 26-72
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter light regimet, jf. udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025 afsnit III, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at forhandle med tilbudsgiverne, men også til at tildele kontrakterne på baggrund af de initialt indkomne tilbud. Såfremt ordregiver vælger at forhandle, vil dette ske under iagttagelse af ligebehandlings-, proportionalitets- og gennemsigtighedsprincippet. Denne udbudte aftale er udformet som en formel-relationel aftale, hvor ordregiver og leverandør forpligter sig til et tæt og tillidsbaseret samarbejde med henblik på at opnå fælles mål om stabilitet, kvalitet og sammenhæng. Aftalen bygger på gensidig dialog, løbende koordinering og fælles ansvar for at optimere kontraktens resultater inden for de fastsatte rammer. Parterne forventes at arbejde proaktivt sammen under aftalen, samtidig med at alle ændringer og tilpasninger overholder gældende udbudsretlige regler.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141210 Medizinische Hausbehandlung
5. Los
Los: LOT-0000