2. Verfahren
Verfahren
Titel: Biblioteksplattform
Beschreibung: Upphandlingen avser Biblioteksplattform , härefter "Lösningen", för Eskilstuna kommun, härefter ”Beställaren”. Tjänster inom ramen för uppdraget omfattar leverans och införande av ett lösningsstöd för beställarens folkbibliotek och skolbibliotek, inklusive katalogisering, mediehantering, cirkulation, digitala användartjänster, självservicefunktioner, integrationer mot befintliga lösningar samt support, utbildning och förvaltning. Upphandlingen avser en framtidssäker lösning som är tillgänglig för alla på lika villkor och som möjliggör en likvärdig digital service för både folkbibliotek och skolbibliotek. Den nya lösningen ska uppfylla gällande tillgänglighetsstandarder och bättre möta behoven hos beställarens invånare och elever, med särskilt fokus på barn, personer med funktionsnedsättning, seniorer och invånare med annat modersmål än svenska.
Interne Kennung: UE 26.098
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Tidigare upphandling avbröts och nu annonserar kommunen på nytt med reviderat underlag.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: UE 26.098
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000