331803-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Totalrådgiveraftale, Lindegårdsskole - Udbedring af etagedæk, mv.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTotalrådgiveraftale, Lindegårdsskole - Udbedring af etagedæk, mv.
BeschreibungRådgiveropgaven omfatter totalrådgivning vedrørende udbedring af etagedæk, mv. på Lindegårdsskolen. Projektet fremkommer i forbindelse med konstatering af nedbøjninger i etagedækkene i klasse- og faglokaler for Lindegårdsskolens oprindelige del fra 1932. Opgaven omfatter desuden 2 optioner: Option 1 Projektering af nyindretning af faglokaler og Option 2: Rådgivning i forbindelse med udbud og udførelse af nyindretning af faglokaler. Udbuddet gennemføres via udbudsportalen RIB (Udbudsportalen), som kan tilgås via dette link: https://www.rib-software.com/dk/udbudsportal. Udbuddet har titlen ”Lindegårdsskolen – Udbedring af etagedæk mv. – Totalrådgiveraftale - begrænset udbud” og RIB udbudsnr. TN692563. ESPD besvares i RIB udbudsportalen.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudslovens afsnit II, jf. udbudslovens §§ 58-60, hvilket betyder, at udbuddet gennemføres i følgende to faser: 1) Prækvalifikationsfasen, hvor enhver økonomisk aktør kan ansøge om at blive udvalgt (prækvalificeret) til at deltage i konkurrencen om kontrakten. 2) Tilbudsfasen, hvor de udvalgte (prækvalificerede) ansøgere kan udarbejde og afgive tilbud på den udbudte kontrakt. Under henvisning til udbudslovens § 49, stk. 2, oplyses det, at den udbudte opgave ikke er opdelt i delkontrakter, idet dette vurderes hensigtsmæssigt i forhold til omfang og størrelse af opgaven, herunder for at begrænse ordregivers kontraktmæssige grænseflader mv. i størst muligt omfang. Ansøger/tilbudsgiver opfordres til at læse udbudsmaterialet grundigt igennem, da det indeholder de nødvendige informationer om deltagelse i udbudsprocessen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71540000 Bauverwaltungsleistungen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOption 1 omfatter projektering af: - Nyindretning af eksisterende fysik/kemi- og biologilokaler, inkl. installationer - Nyindretning af HD-, sløjd- og håndarbejdelokaler, inkl. installationer - Nyindretning af billedkunstlokale, inkl. installationer Option 2 omfatter rådgivning ved udbud og udførelse af: - Nyindretning af eksisterende fysik/kemi- og biologilokaler, inkl. installationer - Nyindretning af HD-, sløjd- og håndarbejdelokaler, inkl. installationer - Nyindretning af billedkunstlokale, inkl. installationer De samlende håndværkerudgifter for nyindretning af faglokaler (Option) er fastsat til 6,0 mio. kr. inkl. uforudseelige udgifter ekskl. moms.