2. Verfahren
Verfahren
Titel: DIS IoT (Internet of things)
Beschreibung: Dynamiska inköpssystem (DIS) för IOT-lösningar inom smart fastighet. En smart fastighet använder IoT‑baserad hårdvara och mjukvara för att samla in, analysera och dela data om fastighetens drift i nära realtid. Detta möjliggör tidig upptäckt av avvikelser, effektivare styrning samt ökad hållbarhet och boendekvalitet. DIS:et omfattar bland annat sensorer och mätare, tillbehör, mjukvara för datainsamling och analys, kommunikationsutrustning såsom gateways, installationstjänster samt installationsmaterial.
Interne Kennung: UH 2026-000203
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38500000 Apparate und Geräte zum Prüfen und Testen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31611000 Kabelsätze, 32500000 Fernmeldebedarf, 32581000 Ausrüstung für Datenübertragung, 38550000 Zähler, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48200000 Softwarepaket für Vernetzung, Internet und Intranet, 51110000 Installation von elektrischen Einrichtungen, 72220000 Systemberatung und technische Beratung
5. Los
Los: LOT-0000