332210-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Tests, Analysen und Beratung – Indkøb og levering af rådgiverydelser til realisering af lavbundsprojektet Nips Å til Tønder Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb og levering af rådgiverydelser til realisering af lavbundsprojektet Nips Å til Tønder Kommune
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af rådgiverydelser til realisering af lavbundsprojektet Nips Å til ordregiver. Opgaven omfatter alle rådgiverydelser, som er nødvendige for at realisere lavbundsprojektet. Opgavens omfang inklusive krav beskriver rådgiverydelserne, som forventes nødvendige for at gennemføre opgaven. Oversigt over rådgiverydelser: •Genberegning af projektet på baggrund af forundersøgelsen men justeret for rettelser i forbindelse med lodsejerønsker •Rådgiverbistand til lodsejersamtaler •Detailprojektering baseret på forundersøgelse og lodsejeraftaler •Myndighedsansøgninger (planlov, VVM, vandløbslov, naturbeskyttelseslov m.fl.) •Udbudsmateriale og kontrahering vedr. anlægsarbejde •Byggeledelse •Tilsyn og aflevering •Slutredegørelse •Effektberegninger (CO2, kvælstof, fosfor) •Et års opfølgning efter anlægsarbejdet •Eventuelle optioner, herunder supplerende arealer og projektændringer
Interne Kennung714039
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90720000 Umweltschutz, 90712000 Umweltplanung, 79421000 Projektmanagement, außer Projektüberwachung von Bauarbeiten, 90713000 Beratung in Umweltfragen, 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz, 77110000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Agrarproduktion, 77100000 Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af rådgiverydelser til realisering af lavbundsprojektet Nips Å til ordregiver. Opgaven omfatter alle rådgiverydelser, som er nødvendige for at realisere lavbundsprojektet. Opgavens omfang inklusive krav beskriver rådgiverydelserne, som forventes nødvendige for at gennemføre opgaven. Oversigt over rådgiverydelser: •Genberegning af projektet på baggrund af forundersøgelsen men justeret for rettelser i forbindelse med lodsejerønsker •Rådgiverbistand til lodsejersamtaler •Detailprojektering baseret på forundersøgelse og lodsejeraftaler •Myndighedsansøgninger (planlov, VVM, vandløbslov, naturbeskyttelseslov m.fl.) •Udbudsmateriale og kontrahering vedr. anlægsarbejde •Byggeledelse •Tilsyn og aflevering •Slutredegørelse •Effektberegninger (CO2, kvælstof, fosfor) •Et års opfølgning efter anlægsarbejdet •Eventuelle optioner