2. Verfahren
Verfahren
Titel: Päivittäis- ja käyttötavaroiden myymäläostot
Beschreibung: TeeSe Botnia Oy Ab valmistelee päivittäis- ja käyttötavaroiden myymäläostojen kilpailutusta TeeSe Botnia Oy:n ja sen omistajayhteisöjen tarpeisiin. Kilpailutuksen perusteella on alustavan suunnitelman mukaan tarkoitus solmia päivittäis- ja käyttötavaroiden myymäläostoista usean toimittajan puitejärjestely syksyllä 2026 alkavalle toistaiseksi voimassa olevalle sopimuskaudelle. Hankinnan kohteena ovat päivittäis- ja käyttötavaraostot, jotka tehdään suoraan vähittäismyymälöistä. Solmittavat sopimukset on tarkoitettu hyödynnettäväksi satunnaisille, kertaluonteisille ja volyymeiltään pienille hankinnoille, joille sopimuksen käyttäjäyhteisöillä ei ole voimassa olevia erillisiä hankintasopimuksia. Tämä ilmoitus ei ole hankintailmoitus tai tarjouspyyntö, vaan kyseessä on suunnitteluilmoitus. Tällä suunniteluilmoituksella tarkoituksena on tiedottaa markkinoita tulevasta kilpailutuksesta, kartoittaa hankinnasta kiinnostuneita alan toimijoita ja potentiaalisia tarjoajia sekä tarkastella hankintakokonaisuuden tarkoituksenmukaista kilpailutustapaa. Hankinnasta kiinnostuneet alan toimijat voivat halutessaan esittää vapaamuotoisia näkemyksiä, kysymyksiä ja muita kommentteja tulevaa kilpailutusta ja hankintakokonaisuutta koskien TeeSe Botnia Oy:n yhteyshenkilölle sähköpostitse osoitteeseen: pirjo.kekalainen@teese.fi. Näkemykset, kommentit, kysymykset ja esitykset tulevat ainoastaan hankinnan valmisteluryhmän käyttöön. Mahdolliset kommentit tms. sekä yhteydenotot toivotaan pe 12.6.2026 mennessä (pirjo.kekalainen@teese.fi). Varsinainen hankintailmoitus ja tarjouspyyntö julkaistaan alustavan suunnitelman mukaan kesällä/alkusyksystä 2026. Suunnitteluilmoitukseen osallistuminen ei ole edellytys tarjouskilpailuun osallistumiselle. Suunnitteluilmoitukseen osallistumatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista, eikä suunnitteluilmoitukseen vastaaminen vaikuta millään tavoin tarjoajan asemaan varsinaisessa tarjouskilpailussa. Tämä ilmoitus ei velvoita Teese Botnian Oy:n hankintapalveluita toteuttamaan hankintaa ilmoituksessa kuvatulla tavalla. Suunitteluilmoituksessa ilmoitetut tiedot hankinnasta sekä hankintamenettelystä ovat alustavia ja lopullinen hankintailmoitus ja tarjouspyyntö voivat poiketa tässä ennakkoilmoituksessa mainituista tiedoista.
Interne Kennung: 612845
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör, 19000000 Leder- und Textilerzeugnisse, Plastik- und Gummistoffe, 31500000 Elektrische Lampen und Leuchten, 33700000 Körperpflegeprodukte, 37000000 Musikinstrumente, Sportgeräte, Spiele, Spielwaren, Handwerks- und Kunstbedarf sowie Zubehör, 39200000 Ausstattung und Zubehör, 39500000 Textilwaren, 39800000 Reinigungs- und Poliermittel, 55900000 Einzelhandelsdienste
5. Los
Los: LOT-0000