333508-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen – Dynamisk indkøbssystem vedr. anskaffelse af ladeinfrastruktur til Halsnæs Kommunes egen bilflåde
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDynamisk indkøbssystem vedr. anskaffelse af ladeinfrastruktur til Halsnæs Kommunes egen bilflåde
BeschreibungDet dynamisk indkøbssystem vedrørende anskaffelse af ladeinfrastruktur til Halsnæs Kommunes egen bilflåde. Det dynamiske indkøbssystem skal gøre det muligt for Halsnæs Kommune løbende at indkøbe ladeinfrastruktur til kommunen lokationer til brug for kommunens flåde af biler. Ved ladeinfrastruktur forstås hele infrastrukturen til opladning af el-køretøjer. Det kan eksempelvis omfatte: •Etablering af ladefaciliteter herunder, rådgivning i forhold til placering, gravearbejde, trækning af kabler, tilslutning og lign. •Køb af ladefaciliteter. •Leje af ladefaciliteter. •Drift og vedligeholdelse, herunder udførelse af reparationer, opdatering af software, årlige service m.m. Det dynamiske indkøbssystem følger proceduren for et begrænset udbud, dog jf. udbudslovens § 104, stk. 3, hvorved det dynamisk indkøbssystem til enhver tid skal være åbent for Ansøgere, der opfylder minimumskravene til egnethed antallet af Ansøgere ikke må begrænses. Ansøgere kan således løbende søge om optagelse i det dynamiske indkøbssystem i hele dets løbetid. Det dynamiske indkøbssystem etableres med en løbetid på 10 år regnet fra tidspunktet for Halsnæs Kommunes meddelelse til Ansøgerne om optagelse eller afvisning af optagelse i indkøbssystemet. Det dynamiske indkøbssystem ophører som udgangspunkt automatisk ved udløbet af løbetiden, medmindre Halsnæs Kommune inden indkøbssystemets udløb forlænger ved at fremsende bekendtgørelse herom til TED. Der kan under indkøbssystemets løbetid tildeles Leveranceaftaler på baggrund af gennemførte Miniudbud. Leveranceaftaler, der løber videre efter indkøbssystemets udløb løber videre i henhold til Leveranceaftalens bestemmelser herom. Miniudbud tildeles til det økonomiske mest fordelagtige tilbud ud fra tildelingskriteriet laveste pris, dvs. Leveranceaftalen tildeles til den Tilbudsgiver, der afgivet tilbuddet med den laveste samlede evalueringstekniske tilbudspris. Det angives i de konkrete miniudbudsbetingelser, hvorledes den evalueringstekniske tilbudspris udregnes. Det dynamiske indkøbssystem understøttes digitalt via Halsnæs Kommunes til enhver tid anvendte udbudssystem, som på udbudstidspunktet er udbudssystemet Comdia.
Interne Kennung494550
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51112000 Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31680000 Elektrische Bedarfsartikel und Zubehör, 31158000 Ladegeräte, 45213241 Bau von Scheunen, 31681500 Aufladegeräte, 63712600 Betankung von Fahrzeugen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten
5. Los
LosLOT-0000