2. Verfahren
Verfahren
Titel: Doposażenie pojazdów w system GSM-R
Beschreibung: 1. Przedmiotem Zamówienia jest: Doposażenie pojazdów w system GSM-R. 2. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (dalej: OPZ) zawarty jest we Wzorze umowy, stanowiącym Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: POT.240.1875.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Podstawa prawna: art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp. Uzasadnienie: Konieczność niezwłocznego udzielenia zamówienia wynika z nagłej i niezależnej od Zamawiającego zmiany warunków operacyjnych, potwierdzonej m.in. w dniu 29 kwietnia 2026 r.: 1) Urząd Marszałkowski podjął decyzję o skorzystaniu z dodatkowej opcji na zakup fabrycznie nowych pojazdów, co skutkowało nagłym wstrzymaniem finansowania planowanych napraw poziomu P4 dla starszych jednostek; 2) W konsekwencji powyższego, m.in. w dniu 29.04.2026 r. jednostki EN57-2012 oraz EN57-2017 zostały ostatecznie wykreślone z planu napraw P4. Gdyby naprawy te były realizowane zgodnie z pierwotnym planem, relokacja i doposażenie nie byłyby konieczne w trybie pilnym; 3) Brak zapasowej floty (spowodowany rezygnacją z napraw P4) wymusił na POLREGIO natychmiastowe podjęcie działań w zakresie optymalizacji planu napraw, aby zapewnić ciągłość przewozów; 4) Optymalizacja planu napraw wymusza m.in. przemieszczenie pojazdów obecnie eksploatowanych na terenie Zakładu Małopolskiego, gdzie system GSM-R nie jest obligatoryjny. Ich eksploatacja na liniach zmodernizowanych wiąże się z prawnym zakazem poruszania się pojazdów niewyposażonych w ten system (zgodnie z regulacjami PKP PLK S.A.). Bez radiotelefonów maszynista nie może nawiązać łączności z dyżurnym ruchu, co czyni tabor bezużytecznym operacyjnie. Działanie w trybie standardowym (30 dni) byłoby w tej sytuacji działaniem na szkodę Spółki: 1) Miesięczny koszt utrzymania obecnego, nieefektywnego modelu dzierżawy urządzeń GSM-R to 147 000,00 zł netto. Skrócenie procedury o 15 dni pozwala na realne uniknięcie strat rzędu ok. 73 500 zł; 2) Dotychczasowy Wykonawca odmówił proporcjonalnej redukcji stawek (spadek o 30% przy zwrocie 50% urządzeń) i zajął kategoryczne stanowisko o "sztywnym budżecie", co zmusza Zamawiającego do natychmiastowego przejścia na model własnościowy; 3) Zakup własnych urządzeń (3,33 mln zł) zwraca się w ok 22 miesiące, a oszczędność w skali 5 lat wynosi blisko 6 milionów złotych. Skrócenie terminu do 15 dni jest uzasadnione stopniem skomplikowania zamówienia: 1) Termin 15 dni jest obiektywnie wystarczający dla wyspecjalizowanych podmiotów do rzetelnego zapoznania się z treścią dokumentów zamówienia, przeprowadzenia kalkulacji oraz złożenia oferty; 2) Zamawiający udostępnia pełną, zatwierdzoną dokumentację oraz certyfikację montażową. Wykonawca nie jest obciążony ryzykiem projektowym ani koniecznością uzyskiwania nowych dopuszczeń, co znacząco skraca czas potrzebny na przygotowanie wyceny; 3) Przedmiotem zamówienia jest wyłącznie dostawa i montaż gotowych komponentów ("z półki"), co dla podmiotów działających w branży taborowej jest zadaniem rutynowym. Zastosowanie procedury skróconej jest działaniem niezbędnym i proporcjonalnym. Wynika ono z konieczności natychmiastowego przywrócenia mobilności taboru (zablokowanego względami prawnymi i bezpieczeństwa) oraz przerwania generowania wysokich, bezzwrotnych strat finansowych wynikających z nieefektywnej umowy dzierżawy.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32236000 Funktelefone
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51330000 Installation von Funktelefongeräten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Część nr 1 - Doposażenie pojazdów serii EN57 i EN57SPOT w system GSM-R
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest Doposażenie pojazdów serii EN57 i EN57SPOT w system GSM-R. 2. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (dalej: OPZ) zawarty jest we Wzorze umowy, stanowiącym Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część nr 1
Los: LOT-0002
Titel: Część nr 2 - Doposażenie pojazdu serii EN71 w system GSM-R
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest Doposażenie pojazdu serii EN71 w system GSM-R). 2. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (dalej: OPZ) zawarty jest we Wzorze umowy, stanowiącym Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne Kennung: Część nr 2