See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pumpestationer til AquaDjurs A/S
Beschreibung: Udbuddet består af etablering (herunder projektering) af Ordregivers nye mindre pumpestationer jf. beskrivelsen i Bilag 2 ”Ydelsesbeskrivelse”. Etablering af større pumpestationer indgår ikke i den udbudte rammeaftale og vil blive udbudt projektspecifikt. Endvidere består udbuddet af løbende renoveringer ved udskiftning af henholdsvis pumper, pumpesump samt etablering af hele pumpestationer, som beskrevet i Ydelsesbeskrivelsens. Rammeaftalen vil løbe i 4 år 01.05.2025-30.04.2029, hvorefter der vil være option på forlængelse i op til 4 x 1 år, således at rammeaftalen i alt kan løbe indtil 30.04.2033 på uændrede vilkår. Rammeaftalen baseres på AB 18 vilkår, hvor Ordregivers Bilag 6 skal danne grundlag. Ansøgers opmærksomhed henledes på, at der vil blive stillet krav om anvendelse af lærlinge ved visse fagspecifikke ydelser forbundet med etablering af nye pumpestationer. Se nærmere om dette i Udkast til rammeaftale afsnit 10.2 og Bilag 4. Ordregivers forventede forbrug udgør 30.000.000 kr. ekskl. moms, hvor kommende Pumpeentreprenør skal forvente et større træk på kommende Pumpeentreprenørs ydelser i de 4 første år af rammeaftalens løbetid. Ordregivers forbrug vil maksimalt udgøre 70.000.000 kr. ekskl. moms.
Vorherige Bekanntmachung: 734990-2024
Interne Kennung: 381079
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232152 Bau von Pumpstationen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122000 Pumpen, 45232431 Abwasserpumpstation
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen vil løbe i 4 år 01.05.2025-30.04.2029, hvorefter der vil være option på forlængelse i op til 4 x 1 år, således at rammeaftalen i alt kan løbe indtil 30.04.2033 på uændrede vilkår.