2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helhedspleje til Roskilde Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører helhedspleje, som beskrevet i ældrelovens §§ 5, 9, 10 og 11, servicelovens §§ 83 og 83a samt sundhedslovens nuværende § 138. Til udførelse af helhedspleje, vil der være henholdsvis en kommunal helhedsplejeleverandør og den private helhedsplejeleverandør, som vinder dette udbud. Alle borgere, der bevilges ydelser efter ældrelovens § 10 (personlig pleje, praktisk hjælp og genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse) eller servicelovens § 83 vil af Myndighedsservice blive oplyst om muligheden for at kunne vælge mellem privat og kommunal leverandør. Det frie valg er hermed understøttet af ældrelovens § 18, stk. 2, punkt 1 samt servicelovens § 91. Roskilde Kommune understøtter i dag det frie valg i henhold til ældreloven via fritvalgsbevisordning. Denne ordning udfases når nærværende aftale med en privat leverandør af helhedspleje i henhold til ældreloven påbegyndes.
Interne Kennung: 25-1026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: ANNULLATION AF UDBUDDET Ordregiver må beklageligvis meddele, at Ordregiver har valgt at annullere nærværende udbud. Annullationen af udbuddet er begrundet i en uklarhed fra Ordregivers side, omhandlende sammenhængen mellem den anslåede kontraktværdi samt max værdi og den evalueringstekniske sum, der er baseret på estimater. Udregnes den evalueringstekniske sum til en 4-årig periode er der sandsynlighed for, at denne overstiger både den anslåede kontraktværdi og max værdien. Ordregiver vurderer, at uklarheden gør det nødvendigt at annullere det igangværende udbud, med henblik på at gennemføre et nyt udbud. Annullationen vil umiddelbart efter udsendelse af denne underretning blive annonceret i EU Tidende. Ordregiver håber, at De vil have interesse i at deltage i det nye udbud og skal beklage de gener, der er forbundet med annullationen. -------------------------------------------------------- Udbuddet afholdes som offentligt udbud, efter udbudslovens Afsnit III om Indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141210 Medizinische Hausbehandlung
5. Los
Los: LOT-0000